Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Mon Oct 21, 2019 10:30 pm
Treći deo

Prva želja:

-Reći svekru sve ono što sam mu do sada prećutala-



Vozio sam auto dok je Ana sedela pored mene na mestu suvozača. Krenuli smo na ručak u moj nekadašnji porodični dom. Tamo sada živi sam moj otac, poznati beogradski biznismen Branko Petrović. Moj i njegov odnos nikada nije bio savršen ali se dodatno pogoršao onog dana kada sam rešio da se oženim Anom. On je nikako nije prihvatao za snajku. Šta da vam kaže, oduvek je bio klasista. Svi koji nisu imali privilegiju da kao ona od samog rodjenja plivaju u lovi za njega su bili niža klasa. Na to treba dodati da sam zbog Ane raskinuo dugogodišnju vezu i veridbu sa Tatjanom, koja je inače ćerka očevog najboljeg prijatelja i poslovnog partnera. Nikako nije podržavao odluku da ženu poput nje ostavim zbog nekoga kao što je moja današnja supruga. Tatjana je za njega bila snajka za poželeti. Mlada, lepa, obrazovana, bogata, iz dobre porodice. To su kriterijumi koje po mišljenju mog oca mora da ispunjava savršena žena. Kad smo kod Tatjane, ništa od navedenog ni ja sam ne mogu da joj osporim. Ona je divna žena sa kojom sam proveo prelep period svog života. Voleo sam je. Ili sam bar mislio da je to ljubav. Ali onda sam upoznao Anu i shvatio da je prava ljubav nešto mnogo jače. Moj otac je poprilično namazan čovek. Nije onaj tip koji će u javnosti reći nešto loše za bilo koga, pa ni za samu Anu. Čak ni njoj samoj nikada nije otvoreno rekao šta zapravo misli o njoj. Ali je to radio na idirektan način. Od prvog dana je isticao samo njenu lepotu, kao da je to njen jedini kvalitet. Sećam se da mi je jednog dana rekao: „Ako ništa drugo bar je lepa i lepo će se slikati sa tobom na svim bitnim dogadjajima.“ Kakvo tužno razmišljanje. I ako je zapretio da neće doći na naše venčanje, naravno da se pojavio. Ali znam da to nije uradio zbog nas. Uradio je to jer se plašio skandala koji će medju našim poznanicima izazvati svojim nepojavljivanjem. A on se čitavog života drži jedne rečenice, nije važno ko smo i kakvi smo, nego ono što predstavljamo javnosti. A za javnost mi smo savršena porodica a bilo smo sve samo ne to. Posle našeg venčanja jedan period gotovo da se nismo ni vidjali. Ali vremenom su stvari koliko toliko došle na svoje. Ponovo smo uspostavili kontakt. Više je to bilo iz neke učtivosti jer ipak je on moj otac a ja sam njegov sin. Valjda se i on sam pomirio sa tim da je za snajku dobio ženu koja je ispunila moje a ne njegove lične kriterijume. Mada i dalje je koristio svaku priliku da potkači Anu. I ona mu je svaki put prećutala. Ali danas neće to uraditi. Danas smo pošli sa namerom da ostvarimo jednu od njenih želja. Prošlo je nedelju dana od kada je Ana sastavila svoju listu. U medjuvremenu dala je otkaz, svi u firmu su bili iznenadjeni tom odlukom. Ja sam u svojoj firmi najavio da me narednih par meseci neće biti. Nismo nikome ništa objašnjavali jer smo se dogovorili da nikome nećemo reći za njenu bolest. Ne još uvek.

*****

Stigli smo ispred moje porodične kuće. Prelepa vila na Dedinju. To je kuća u kojoj sam odrastao. U kojoj sam izgovorio prve reči. Napravio prve korake. Kuća u kojoj sam proveo prelepe trenutke svog detinjstva sa svojom majkom. Bilo je lepih trenutaka i sa ocem, doduše znatno manje. Prosto on nije jedan od onih očeva koji je znao da sedne na pod i poigra se sa sinom. Njegov fazon je više bio da izvadi štos novčanica i kaže majci da me odvede u prodavnicu igračaka i kupi mi šta god poželim. On je tako pokazivao svoju ljubav. Šta sve kriju zidovi ove na prvi pogled zaista lepe kuće. Za javnost bili smo savršena porodica. Ali zapravo smo bili sve samo ne to. Majka se trudila što duže vremena da me zaštiti od njihovih problema. Medjutim, kako sam rastao počeo sam da primećujem razne stvari. Njihove žučne svadje su se čule bez obzira na to što smo živeli na preko 500 savršeno uredjenih kvadrata. Vika, dreka i majčine suze se čuju kako u 50 tako i 500 kvadrata. U sreći i tugi svi smo isti. I bogati i siromašni. Onda je došao i taj dan kada sam ga video kako je prvi put udario moju majku. Postavio sam se izmedju njih dvoje. I mislim da se tada i on sam malo postideo. Čudan je on čovek, ne mogu reći da je najgori otac na svetu ali je daleko od najboljeg. Svašta sam proživeo u toj kući, kako i ne bi kada sam u njoj proveo 25 godina života. Sa toliko sam se odselio i započeo zajednički život sa Tatjanom. Uz pomoć majčinog nasledstva pokrenuo sam sopstveni biznis koji sam uspešno razvio. Mada, moram priznati da mi je pomogao malo i otac svojim vezama. Pa to je valjda donekle i normalno.

******

Sedeli smo za ogromnim trpezarijskim stolom. Ako se ne varam za isti može da sedne 16 osoba. A nas je troje, sada samo troje. Moja majka već 5 godina više nije sa nama. Umrla je nakon duge borbe sa rakom. A sada sam u situaciji da čekam da mi prokleta bolest uzme još jednu voljenu ženu. Ne, neću sad da mislim o tome. Obećao sam Ani da će ova tri meseca biti ispunjena samo srećom. Mada, moram vam priznati da sam se nekoliko puta za ovih nedelju dana osamio i krišom isplakao. Jednom davno na moje pitanje kako da prepoznam pravu ljubav moja baka mi je odgovorila: „Kada se budeš dvoumio da li je neka žena ona prava, samo pomisli na to kako bi se osećao da nje sutra nema. Ako ne možeš da zamisliš svoj život bez nje onda je ona ta.“ Tek sada shvatam te njene reči. Ni ne trudim se da zamišljam svoj život bez Ane. Prosto se ne usudjujem.

Ručak je tekao kao i obično. Vladala je neka napeta atmosfera. Ubičajeno. Prosto se oseća u vazduhu ta netrpeljivost koju moj otac gaji prema mojoj supruzi. Ali moram priznati da je danas još ni jednom nije uvredio, čak ni indirektno. Rekao mi je da je čuo da sam najavio u firmi da me neko vreme neće biti. Potvrdno sam dogovorio na njegove tvrdnje. Kada me je pitao zbog čega, samo sam mu kratko objasnio da smo Ana i ja odličili da malo putujemo. Bio je sumnjičav. Ali sam ga ubedio da je sve u redu. Kada je dobio potvrdu da je navodno sve kako trebao krenuo je sa svojim otrovnim strelicama.

„Jesi li čuo da je Tatjana trudna?“, upitao je kao grom iz vedra neba

Zbunio sam se na trenutak. Nisam čuo za tu vest. Poslednje što znam o njoj jeste da se pre par meseci udala i preselila da živi u Pariz.

„Ne, nisam čuo.“
„E pa trudna je. I to čeka muško dete.“
„Drago mi je zbog nje.“


Bio sam siguran šta sledi. I suviše dobro sam ga poznavao. I da, pogledao je pravo u moju suprugu i upitao je upravo ono što mi je samo nekoliko sekundi pre toga i prošlo kroz glavu.

„A vi? Kad vi planirate da mi podarite unuče?“
„Kada mi budemo to želeli. A možda i nikada.“


Deca su svakako bila u našim planovima. Ne još uvek jer smo smatrali da oboje imamo da uradimo još neke stvari pre tako važne životne odluke. Mislili smo da nigde nećemo zakasniti i da je čitav život pred nama. A sada, sada shvatam koliko je zapravo tačna ona „Mi planiramo a onaj gore se smeje.“ Ana i ja se nikada nećemo ostvariti u ulozi roditelja. Nemamo više vremena za to.

Moj otac je bio vidno izenadjen Aninim odgovorom.  Čak se zagrcnuo komadom mesa koji je baš u tom trenutku krenuo da proguta.

„Jel vam se to možda ne svidja odgovor?! Srećom pa sam navikla da vam se mnogo toga kod mene ne dopada.“
„Ne, samo sam... Nisam hteo da...“
„Nikada vi ništa niste hteli. Dosta mi vas je više. Svaki put ista priča. Jel mogu ja jednom da dodjem u ovu kuću a da ne spomenete Tatjanu? Nemam ništa protiv žene, čak je ni ne poznajem. Mislim da se i ona pomirila sa tim da je Ivanova i njena priča odavno završena. Nastavila je žena dalje. Udala se. Eto sada čujem da je trudna. Ivan i ona su pluskvamperfekat, davno prošlo vreme. Pomirite se konačno sa tim da sam vaša snaja ja a ne ona.“


Pogledao je besno u mom pravcu i upitao me:

„Zar ćeš da dozvoliš da ovako razgovara sa mnom i mojoj rodjenoj kući?!“

Nisam hteo da se mešam. Ovo je njen trenutak. Onaj koji je toliko dugo čekala. Trenutak da kaže sve što misli. Verovatno poslednja šansa da to učini. Na kraju krajeva zaslužio je svaku njenu reč. Apsolutno sam se slagao sa njom.

„Vaša kuća. Vaša firma. Vaš novac. A sve to niste stekli sami već dobili po rodjenju. Da ste se sami borili kao ja i uspeli u životu pa da vam se divim. A vi ste samo imali sreću da se rodite u zlatnoj kolevci za razliku od siromašnog naroda koji neprestano potcenjujete i ponižavate.“
„Ivane, neću dozvoliti da...“
„Nisam ni tražila vašu dozvolu! Smučili ste mi se više. Ćutim od kad vas poznajem. Prvo, zato što ste stariji od mene. Drugo, zbog toga što ste otac mog supruga. Ali sve ima svoje granice a vi ste odavno prešli svaku. Zbogom gospodine ako se tako uopšte možete nazvati. Zbogom zauvek.“


Krenula je besno ka izlazu. Bacio sam pogled na svog oca koji je bio vidno šokiran. A zatim sam bez reči krenuo za njom. Sada je za tim stolom ostala samo jedna osoba.

Kada smo izašli iz kuće ona se osmehnula.

„Jel ti sada lakše?“, upitao sam je
„Mnogo. Odavno sam imala želju da mu sve ovo kažem. Jel nisam preterala?“
„Ne, nisi. Ne brini.“
„I ja mislim. Možda je trebalo još malo...
„Ana... Ipak je on moj otac...“
„U pravu si. Zato sam se i suzdržavala.“


I tako smo tog dana ostvarili jednu od njenih želja. Jedna manje. Ali u tom trenutku sam se susreo sa poražavajućom činjenicom. Dužina liste želja u direktnoj je vezi sa dužinom vremena koje mi je preostalo da provedem sa njom.

Nastaviće se....
Sofia
Sofia
Admin
Posts : 16188
Join date : 2017-09-12

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Tue Oct 22, 2019 12:02 am
Ovakve realistične životne priče me uvek nateraju da se i sama zamislim nad određenim aspektima sopstvenog života. Zbog toga u njima posebno uživam jer ih ne doživljavam samo kao imaginarnu, daleku priču već kao nešto što se svakome od nas dešava ili može desiti.

U pravu si bio kada si rekao da je ovakve priče čak i teže napisati jer je teško od uobičajene teme stvoriti zanimljivo štivo. Tebi to polazi za rukom. Zanimljivo je razmotriti sve ono što je čoveku bitno i sa čime se sve na kraju svoga puta ima potrebu suočiti. Interesantna tema koja nam u suštini govori o stvarima na koje bi smo trebali misliti i u drugim okolnostima, a ne samo tada kada svodimo račune. Čekam videti i druge njene želje. Nadam se da će u ostvarenju nekih doživeti veću čaroliju i užitak, iako će uvek biti pomešan sa gorčinom i bolom odlaska.
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Tue Oct 22, 2019 12:32 am
Interesantna tema koja nam u suštini govori o stvarima na koje bi smo trebali misliti i u drugim okolnostima, a ne samo tada kada svodimo račune.

Pa upravo je to i neka tema same priče. ideja od koje sam krneuo. Kako sam naziv kaže protiv vremena, oni se sada bore protiv vremena. A sve do sada su živeli sa idejom da imaju sve vreme ovog sveta za neke svoje planove, manje ili veće nebitno. Kao što vidiš u svakom delu ima da kažemo neki centralni dogadjaj ali usput se obradi još po koji. Ubacuju se neka njegova razmišljanja, tipa dal se u drugom dleu vozi autom i posmatra ljude oko sebe. To je sve deo svakodnevnice svih nas. Evo npr u ovom trećem, glavno jeste ostvarivanje njene želje da kaže svekru sve što misli o njemu ali sam kroz ovaj deo provukao i Ivanov život, njegove porodične odnose, pa Tatjanu... Tako će manje više biti u svakom delu, imamu jednu želju i u svakom ćemo saznati još po nešto.

Što se ostalih želja tiče. Videćeš već. Nisu to neke sad nerealne i nestvarne želje. Baš nasuprot, to su te neke stvari koje svi manje više zanemarujemo dok ostvarujemo veće ciljeve. Ali naravno tu je ta poslednja želja, ona je već nešto veće i ozbiljnije.

Jedva čekam da pročitate kraj. Meni je bilo malo teško dok sam pisao.
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Thu Oct 24, 2019 12:33 am
Četvrti deo

Druga želja

-Skakanje padobranom-


Prošlo je nekoliko dana od susreta sa mojim ocem. Nakon što smo otišli pozvao me je i rekao da moja supruga više nije dobrodošla u njegov dom. Usput je rekao da lje ljut i na mene. Prema njegovim rečima ja sam trebao da lupim šakom od sto i sprečim svoju nevaspitanu ženu da ga vredja. A šta sam trebao da uradim svih onih puta kada je on nju vredjao i nipodaštavao? Preneo sam joj njegovu poruku. Kratko je prokomentarisala da nije ni planirala da ga ponovo poseti a da na kraju krajeva ni nema više vremena za gubljenje. Vreme. Trenutno naš najveći neprijatelj.  Od dana kada smo dobili tu najgoru moguću vest nas dvoje živimo i borimo se protiv vremena. Oboje smo borci. Uvek smo bili fajteru. Ali nije se lako boriti kada unapred znaš ko će na kraju biti pobednik.

Prethodnih nekoliko dana nismo radili ništa posebno. Živeli smo kao i svaki drugi prosečan par. Jedno veče otišli smo u bioskop. Ni sami nismo mogli da se setimo kada smo poslednji put to učinili. Zbog brojnih obaveza uvek smo birali opciju da skinemo film sa nekog piratskog sajta i odgledamo ga kod kuće. Ali složićete se da to nije to. Ima ta mračna bioskopska sala neku posebnu draž. Tamo za početak shvatiš koliko jedne obične slane kokice zapravo mogu biti slatke, toliko da ih pojedemo pre početka samog filma i na kraju još poližemo  prste. A onda se prepiremo ko će da ide da kupi nove i propusti početak. Pa neki dodir u mraku da niko ne primeti. Ili poljubac tokom neke dosadnije scene, za koji imate osećaj da se čuje u celoj sali. Sve su to sitnice koje i te kako mogu da te učine srećnim.

Drugi dan smo išli u šoping. Ugledala je cipele koje je odavno snimila ali nije htela da ih kupi jer je smatrala da ne vrede toliko. Ana je neko koje sasvim pristojno zaradjivao, tako da je bez problema mogla sebi da priušti s vremena na vreme takve cipele. Ali prosto nije želela da ih kupi iz nekih svojih principa. Kad smo ih prvi put videli u izlogu prokomentarisala je: „Ma dal su realni sa cenom? Ne pada mi na pamet da ih toliko platim. Pa nekada smo mama i ja par meseci preživljavale sa toliko novca.“ Za svaku stvar je imala neku svoju cenu koja je predstavljala gornju granicu koju je spremna da plati. Sve preko toga je za nju bio bezobrazluk koji će platiti samo kompleksaši iliti ovce koje služe za šišanje kako ih je ona nazivala. Tog dana ih je uzela bez razmišljanja. Provukla je karticu i usput sebi u bradu rekla: „ Pa neću valjda da nosim pare u grob.“ Mislila je da je nisam čuo. Ali jesam. I ne, neće odneti novac u grob. Samo će poneti jedan veliki deo mene. Kada smo stigli kući nije ih odlužila u garderober za neku posebnu priliku kao što je to obično činila. Obula ih je iste večeri kada smo otišli na večeru sa prijateljima. Smejala se celo veče. Niko nije mogao ni da nasluti šta se trenutno dešava u našem životu. Koliko je samo ona hrabra. Ogromna hrabrost je potrebna da prihvatiš sa osmehom ono što se njoj trenutno dešava. Moram priznati da meni to ne ide ma koliko pokušavao. Čak su me neki naši poznanici pitali šta mi je, da li imam neki problem. Mene, pitali su mene ne nju. Na njoj se ne vidi kroz šta trenutno prolazimo. U ovom trenutku ona je moja lepša ali i jača polovina.

Te večeri kada smo se vraćali kući neplanirano smo ostvarili još jednu njenu želju. Onu koja joj je pala na pamet u tom trenutku. Vozio sam dok je ona sedela pored mene. U pozadini je svirala neka lagana muzika. Bilo je već kasno, ulice su bile poprilično puste. Odjednom, ko iz vedra neba postavila mi je sledeće pitanje:

„Jesi li nekada vodio ljubav u kolima koja su u pokretu?“
„Molim?“, rekao sam zbunjeno
„Pitala sam te da li si nekada...“
„Čuo sam te... Samo sam... Ne, nisam... Mislim jesam imao seks u kolima ali...“
„To znam. Koliko smo se samo puta sa mnom kresnuo u autu.“


Mnogo. Mi smo prosto takvi. Bilo je situacija kada se na primer vraćamo sa neke proslave, pa onako pomalo pripiti ne možemo da sačekamo da stignemo kući. Pa se parkiramo gde nam je najzgodnije i onako pošteno zaljuljamo automobil.

„Zamisli. Ti voziš. Ja na tebi.“

Dok je to izgovarala svačila je svoje gaćice. O kako je ovo napaljivo. Istog trena je i on počeo da se budi. Primetila je to jer me je odmah uhvatila za medjunožje i rekla:

„Ne foliraj se. I ti želiš ovo isto koliko i ja.“

Da, želim. Ali previše je opasno. Ludo. Šta ako nas neko vidi? Šta ako nas kojim slučajem policija zaustavi? Dok sam ja razmišljao o brojnim poslednicama ona je već otkopčala moj šlic i izvukla ga na slobodu. A zatim spustila glavo i počela oralno da me zadovoljava. Samo me je u jednom trenutku pogledala i naredjivački rekla:

„Ne usporavaj. Daj gas.“


Poslušao sam je. Jurili smo beogradskim ulicama. To je bilo najbolje pušenje u mom životu. Zatim se popela na mene. Uz malo poteškoća uspela je da me opkorači i uglavi se izmedju volana i mene. U jednom momentu udarila je glavom od krov i kroz osmeh opsovala. Promrmljala je: „Srećom pa sam obukla haljinu.“ A zatim je sela na njega. Bila je tako vlažna i spremna za mene. I počela je da se pomera. Gore dole. Gore dole. Koliko toliko sam se trudio da gledam u put ispred sebe. I ako su mi njene savršene grudi znatno skretale pažnju. Ne znam koliko je dugo trajalo. Ne znam ni da li trajanje tog seksa treba da merimo u minutima ili kilometrima. Ali znam da smo oboje gotovo istovremeno svršili kao nikada do sada. A onda sam zakočio. Prislonila je svoje telo uz mene i ubrzano mi disala u vrat. I ja u njen.


*****


A danas ćemo sa liste skinuti još jednu želju. Sve sam pripremio. Skok padobranom odavno predstavlja jednu od njenih velikih želja. Pričala mi je o tome još od kada smo se upoznali. Ni sam ne znam koliko puta me je ubedjivala da skačemo zajedno. To je bila jedna od retkih stvari koju nisam bio spreman da uradim za nju. Jednostavno visina i ja se nikada nismo dobro slagali. Gotovo da sam imao fobiju od iste. Ali onda te život dovede u situaciju u kojoj si mislio da se nikada nećeš naći. Zbog toga se sada nalazimo u avionu, penjemo se na visinu sa koje ćemo skočiti. Oboje smo već u punoj opremi i vezani za naše instruktore. Osmeh koji ne skida sa lica dovoljno govori o tome koliko je srećna zbog ovoga što se trenutno dešava. I ja se smeškam zbog nje i ako sam se najiskrenije ukenjao. Nikada mi nije ovoliko srce lupalo niti su mi se ovako znojili dlanovi. Ali ni na kraj pameti mi ne pada da odustanem jer ovo je jedna od njenih poslednjih želja. Pa mogu da stisnem muda i toliko učinim za nju. Zaslužila je i više od toga.  I došao je i taj trenutak. Pitaju nas da li smo spremni. Ona samouvereno potvrdno klima glavom. Ja sam sve samo ne spreman ali činim isto. I skačemo. Skačemo sa 3000 metara. Prvo ona a onda za njom i ja. Koja brzina. Ono nešto što se zove slobodan pad. To su trenutci kada ti u tih 20-ak sekudi prodje čitav život kroz glavu. Mislim da je gotovo nemoguće da se bar na sekundu ne zapitaš šta ako se ne otvori padobran? A onda sam sebi utešiš činjenicom da postoji rezervni. Ali šta ako se ne otvori i rezervni? Ma nisam valjda toliki baksuz pomisliš na kraju i prepustiš se jer tada više ništa nije u našoj moći.  A onda konačno usledi otvaranje padobrana i lagano spuštanje ka zemlji. Vidim je nešto niže od sebe. Nešto viče. Ne mogu da čujem šta. A onda smo se uspešno prizemnili. I dalje mi je srce lupalo. Ali bio je to neki drugi lepši osećaj. Čim su nas odvezali potrčala je ka meni. Skočila mi je u zagrljaj. Poljubila me je.

„Hvala... Hvala... Hvala...“
„Nema na čemu ljubavi.“


Da mi je neko nekada rekao da ću skočiti padobranom rekao bih mu da ne postoji ni najmanja šansa da se tako nešto desi. Ali onda daodje momenat kada shvataš da si zbog voljene osobe spreman da učiniš sve pa i da pobediš strah od visine, da pobediš samog sebe. Osmeh i sreća žene koju voliš vredni su toga. Posebno kada znaš da će uskoro doći dan kada više nećeš moći da uživaš u toj krivoj liniji koja ispravlja sve probleme.

Nastaviće se...
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6039
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Wed Oct 30, 2019 12:55 pm
Pročitala sam i ove dvije epizode. Zaista čovjek uživa čitajući. Jednostavno, a životno, realno i samim tim i tužno. Hiljade i milioni ljudi se suočavaju sa bolešću najmilijih i sa njihovim gubitkom. Ne nosi se svako na isti način, ni strana koja odlazi ni strana koja ostaje. Ana je odlučila da će vrijeme koje joj je ostalo iskoristiti najbolje što može dok je Ivan odlučio da bude jak zbog nje, a u sebi se raspada. Sad  Sviđa mi se što je priča pisana u prvom licu što doprinosi tome da je ličnije doživljavam i bolje razumijem što oni prolaze. Voljela bih da vidim i Anina razmišljanja i proživljavanja, ali kapiram da nije takav koncept priče.

Prve dvije želje su baš realne, i vjerujem da bi dosta ljudi u takvoj situaciji željeli da urade tako nešto, pa čak i da im  se ne bliži smrt. Što se tiče prve želje, dosta je toga što se prećuti ljudima iz raznih razloga, možda zbog poštovanja prema nekom drugom( u ovom slučaju bračnom drugu),a možda zbog nedostatka petlje. Dođe momenat kada čovjek pukne, kada kap prelije čašu, ili kada kao Ana shvati da više nema vremena. Situacija kod Ivanovog oca je takođe realna, i nešto slično imamo u dosta porodica. I da, na takve stvari ne treba ćutati od samog starta. I malo mu je i rekla. Very Happy

U četvrtoj epizodi mi se sviđa što je dodato još detalja iz njihovog svakodnevnog života. To baš daje čar. Odlazak u kino, šoping... Lijepo si to opisao, tačno mogu da proživim tu priču dok čitam. I tačno je da sitnice jako mogu da usreće. Dodao si i nešto nesvakidašnje. Protiv vremena - Page 2 2078043430 Seks u kolima u pokretu. Ne znam da li je simpatično ili je za osuđivanje. Ipak dovode u opasnot ljude oko sebe. Iako su ulice bile prazne nikad se ne zna...

Skakanje padobranom ili slične avanture je takođe nešto što ljudi obično žele, ali nemaju petlju da to ostvare. Zato mi se i sviđa što je i tako nešto uvršteno. U tom postupku se posebno vidi njegova ljubav posebno što se boji visine.  Protiv vremena - Page 2 1161816250 Baš me zanima koje su njene sledeće želje.

Pretpostavljam da možda ta sedma, šokantna, ima veze sa samom njenom smrću, tj. s tim momentom kad se približi  kraj njenog života. Zanima me pošto si rekao da ti je teško bilo pisati kraj.

____________
Protiv vremena - Page 2 Granho16
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Fri Nov 01, 2019 1:33 am
Kristina drago mi je da ti se dopada.

Što se tiče pripovedanja u prvom licu. Tako je uptavo iz razloga koje si navela. I izabrao sam namerno da priča bude iz njegovog ugla i ako je da kažemo Ana ta koja je glavna. Ali eto odlučuo sam se za njega da prikažem kako s eoseća ta druga strana.

Što se želja tiče kao što sam već ranije rekao. To su manje više neke realne želje. Mislim verujem da će vas neke možda i iznenaditi. Ali videćemo. A poslednja, pa to čuvamo za kraj.

avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Fri Nov 01, 2019 2:52 am
Peti deo

Treća želja

-Otvoriti cvećaru mojoj majci-


„Želim da ima neku zanimaciju kada me više ne bude bilo. Nešto što će joj pomoći da skrene misli“, tim rečima mi je objasnila ovu svoju želju.

Da li bilo šta jednoj majci može da pomogne da lakše preboli smrt deteta? Ako mene pitate mislim da ne može. Teško je pomiriti se sa smrću bilo koje bliske osobe. Šta više, ne mora čak biti neko blizak. Čuješ da je umrla stara komšinica iz ulice pa ti ne bude svejedno. Ali ipak mislim da nema gore stvari nego nadživeti rodjeno dete. Kada dete ostane bez roditelja ono postane siroče. Kada izgubimo suprugu ili supruga, nazivaju nas udovcem ili udovicom. Ali ime za osobu koja izgubi dete još uvek nije izmišljeno. Možda baš zbog toga što ne postoji reč koja može da opiše tu bol.

Prošlo je tačno mesec dana od dana kada smo saznali tu najgoru moguću vest.  Kako vreme brzo teče kada to ne želimo, gotovo isto kao što sporo teče onda kada želimo da proleti. Na primer kada čekamo nekoga svaki minut traje ko večnost. Dok kada ujutru ugasimo alarm i zatvorimo oči na samo još pet minuta obično se trgnemo posle dva sata. Vreme je tako čudan pojam. Istekla je trećina onoga koje mi je preostalo da provedem sa ženom svog života. Kako da se pomirim sa činjenicom da je pocepan jedan od preostala tri lista na našem kalendaru?


******


Ana i njena majka Lilja su jako slične. Obe su žene borci. Prosto su takve rodjene a život ih je samo dodatno ojačao. Kao i svi mi i Ljilja je imala neke svoje želje koje je gurala pod tepih kako bi dala prioritet nekim drugim stvarima za koje je smatrala da su u tom trenutku važnije. Prvo i osnovno, izvesti ćerku na pravi put. Omogućiti joj krov nad glavom. Obezbediti joj pun frižider hrane. Pružiti joj mogućnost da se školuje. To su naizgled neke uobičajene stvari, nešto što je po nekom nepisanom pravilu obaveza jednog roditelje. Ali sve to je mnogo teže kada si samohrana majka. Zbog svega toga Ljilja nije uspela da ostvari neke od svojih snova. A jedan od njih je da ima svoju cvećaru. Ona naprosto obožava cveće. Njena terasa je jedna od najlepših u kraju. Jedna od onih pred kojom zastane slučajni prolaznik i par trenutaka je gleda sa divljenjem. Zbog toga je Ana rešila da taj njen san pretvori u realnost. Od onog dana sam se bacio na traženje adekvatnog prostora. Ana je pomno nadgledala radove majstora jer je želela da uredi prostor po ukusu svoje majke. Sklopili smo saradnju sa jednim od najboljih distributera cveća. I danas je konačno sve spremno za otvaranje. Danas će Lilja saznati da je postala vlasnica prelepe cvećare u samom centru grada.


******


Sedim u dnevnoj sobi i čekam je da se spremi. Kada sam izlazio iz spavaće sobe rekla mi je da je gotova za pet minuta. Prošlo je mnogo više.

„Ljubavi, da li je sve u redu?“, uzviknuo sam

Nije bilo odgovora. Krenuo sam ka sobi i već u hodniku sam čuo taj grozan zvuk. Ponovo je povraćala. Čuo sam je već nekoliko puta i svaki put je to radila krijući od mene. Isto tako sam je jedne noći video kako ustaje iz kreveta i u mraku tumara do kupatila gde se obema rukama drži za glavu dok pravi bolnu grimasu. Bolelo je ali je vrištala u sebi kako je ja ne bi čuo. I ja sam se svaki put pravio da ne vidim šta se dešava. Ali danas sam rešio da to ne učinim. Utrčao sam u kupatilo u trenutcima kada je puštala vodu. Odmah mi je pokazala rukom da izadjem. Nisam je poslušao. Klekao sam pored nje i zagrlio je.

„Ne želim da me gledaš ovakvu.“
„Nema potrebe da se kriješ i stidiš od mene.“


Ustala je, stala ispred ogledala, pogledala se i rekla:

„Vidi na šta ličim.“

I zaista. U odrazu sam video neku drugu Anu. Bledu i otečenu od povraćanja. Ili možda bolje reći, ženu na kojoj su počeli da se vide prvi tragovi bolesti.

„Ti ćeš za mene uvek biti najlepša“, rekao sam joj
„Nije lepo lagati ženu koja ima ogledalo ispred sebe. Ali nema problema koji dobra šminka ne može da pokrije.“


Za nekoliko minuta ispred mene se našla gotovo druga žena. Šminka je sve uspela da prekrije osim njen izmoren pogled. Nije bilo onog sjaja i žara koji je oduvek karakterisao. Kada je završila sa sredjivanjem pogledala se i rekla:

„Znala sam da budem i bolja mačka ali nije loše. Danas je mamin dan. I ništa ga neće upropastiti pa ni ova glupa bolest.“


******


Nešto kasnije smo pokupili njenu majku. Uprkos tome što je bila uporna da sazna gde idemo držali smo je u neizvesnosti do poslednjeg trenutka. A kada smo stigli zbunjeno je gledala u natpis na kome je pisalo „Cvećara Lilja“.

„Mama, ovo je moj poklon za tebe. Poklon za to što si bila najbolja majka na svetu.“

Ušla je unutra. Gledala je svuda oko sebe. Prosto nije mogla da veruje šta se dešava. Zagrlila je svoju ćerku i rekla:

„Hvala. Hvala ti puno.“
„Nema na čemu. Zaslužila si ovo i mnogo više.“


Na Ljiljinom licu se videla ogromna sreća. I Anino lice se u tom trenutku ozarilo. Sreća njene majka gotovo da je izbrisala tragove svega onoga što se nekih sat vremena ranije dešavalo. Samo što Ljilja u tim trenutcima nije ni slutila da život njene ćerke polako vene isto kao i cveće koje je posečeno i nalazi se svuda oko nas.

Nastaviće se....



Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6039
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Fri Nov 01, 2019 3:18 pm
Uh, ova epizoda me je baš dirnula. Ova mi je najtužnija do sada. Sad

Kada dete ostane bez roditelja ono postane siroče. Kada izgubimo suprugu ili supruga, nazivaju nas udovcem ili udovicom. Ali ime za osobu koja izgubi dete još uvek nije izmišljeno. Možda baš zbog toga što ne postoji reč koja može da opiše tu bol.

Naježih se. Sad

I ova želja je realna i prva koja je baš dirljiva. Prva je bila da izbaci negativnu energiju nagomilanu ka njenom svekru. Druga je bila avanturistička. A ova je baš dirljiva, ne znam kako bih drugačije opisala želju da majci uljepša i olakša dane samoće koji joj predstoje. Crying or Very sad Dobro je što im bar nisu falile finansijske mogućnosti da to urade, i što su uspjeli sve uraditi u najkraćem roku. Kad samo pomislim na papirologiju koja se mora završiti... Rolling Eyes

Osim što je ova želja drugačija u odnosu na prve dvije, cijela epizoda je drugačija jer prvi put na Ani vidimo znake slabljenja i bolesti. Ako se u prethodne dvije i moglo zaboraviti da je teško bolesna, u ovoj više nije moglo.

Posebnu čar epizodi je dao i drugi paragraf koji opisuje Ljiljino iskustvo kao samohrane majke.

____________
Protiv vremena - Page 2 Granho16
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Fri Nov 01, 2019 5:19 pm
Naježih se

Nekada negde sam čuo/pročitao tu rečenicu i ostala mi je urezeana u sećanju. Tako je surovo iskrena i bolna.

Što se tiče Anine bolesti. Naravno da se polako pojavljuju prvi simptomi. I bilo bi nerealno da samo nakon 3 meseca umre.

A što se tiče Anine majke. Ko što si verovatno primetla ja u svakom delu ubacim neki deo koji konkretno nema veze sa temom tog dela ali nas uputi više u život naših junaka.
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Sat Nov 02, 2019 3:58 am
Šesti deo

Četvrta želja

-Igrati do zore u klubu odvaljena od droge-


Prošle su dve nedelje. Dve nedelje tokom kojih nismo mogli da se posvetimo ostvarivanju njenih želja. Razlog je taj što sam jednog jutra nezgodno zakoračio i iskrenuo skočni zglob. Povreda me je prikovala za krevet. Bio sam besan na sebe. Ona me je smirivala, govorila mi je da to može svakom da se desi. Da, znam da može. Ali zašto baš meni? Ili bolje reći zbog čega baš sada? Ali ipak smo te dane proveli zajedno u našem domu. Gledali smo filmove. Naručivali smo hranu koju oboje volimo. Slagali puzle. Ana je takodje tokom tih dana imala svoje uspone i padove. Bilo je dana kada se nije osećala dobro. Čak su joj pojačali terapiju kako bi što više ublažili bol koji je u pojedinim momentima osećala. Ali nije se dala. Prvog dana je donela odluku da će živeti normalno do poslednjeg trenutka i svim silama se trudila da ispuni to obećanje.

Juče smo otišli u bolnicu na moju kontrolu. Ponovo su mi snimili nogu i rekli da je situacija dosta bolja ali da mi preporučuju još nedelju dana mirovanja. Molim?! Još nedelju dana?! Ne dolazi u obzir! Nemam nameru da protraćim još jednu nedelju.  Mi nemamo više vremena za gubljenje. Rekao sam doktorima da imam neke važne obaveze zbog kojih se moram vratiti normalnom životu. I ako su negodovali, na kraju su mi dali steznik koji ću morati da koristim i rekli da se malo pripazim u početku. Kada smo izlazili iz bolnice u hodniku smo shvatili da smo zaboravili moju zdravstvenu knjižicu. Ja sam seo na klupu dok se Ana vratila po istu. I tada sam prisustvovao sceni za koju bih sve dao da je nisam video. Imao sam priliku da vidim sebe u sada već nažalost bliskoj budućnosti. Ispred mene se nalaze muškarac, otprilike mojih godina, koji neutešno plače i doktorka koja pokušava da ga smiri.  

„Ne, moja Nevena ne može biti mrtva.“
„Nikola jako mi je žao. Učinili smo sve što je bilo u našoj moći.“
„Ali kako da se pomirim sa tim. Ona je moja žena. Majka moje dece.“


Doktorka nije znala šta da mu odgovori. Šta uopšte reći u takvom trenutku? Koje reči mogu da ublaže bol koji oseća neko ko gubi voljenu osobu? Samo je spustila ruku na njegovo rame kao znak utehe. Dok sam posmatrao tu scenu gotovo nesvesno sam i ja zaplakao. Plakao sam za ženom koju čak nisam ni poznavao. A suze su još više počele da naviru u onom trenutku kada sam shavtio da će moja Ana uskoro biti na mestu Nevene, a ja na mestu Nikole. I mene će verovatno neki doktor tešiti ali znam da neće biti tih reči koje će moći da mi priže utehu. Ali taj trenutak još uvek nije došao. Zbog toga brišem suze. Ana će se pojaviti svakog časa i ne želim da me zatekne u ovakvom stanju.


******


Večeras ćemo ispuniti još jednu njenu želju. Iskreno, moram vam reći da to nije ona koja me je najviše izenadila ali me jeste najviše uplašila. Ostvarenje ove želje će me naterati da se ponovo susretnem sa demonima prošlosti, sa jednim jako ružnim periodom svog života.

„I sam znaš da sam stava da sve treba probati u životu. Zašto da umrem a da ne znam kakav je osećaj kada odvaljen od droge igraš u ritmu neke dobre muzike. Toliko puta sam bla u prilici da je probam ali sam je odbijala jer sam sebe smatrala devojkom kojoj to nije potrebno. A na kraju ću opet umreti? Umreću pre vremena. Umreću pre onih koji su mnogo više od mene bili nevaljali i uživali u čarima života. Na kraju krajeva sigurno nećemo postati zavisnici ako jednom probamo drogu.“

Siguiran sam da ni u najludjim snovima ne bi napisala ovo kao jednu od svojih želja da je znala da sam ja lečeni narkoman. Ali to je deo života koji sam sakrio i prećutao od nje. Ma koliko nekoga da volimo uvek ostane taj neke deo nas koji iz raznoraznih razloga nismo spremni da podelimo. U mom slučaju to nisam učinio iz sramote. Plašio sam se da me nakon tog saznanja neće gledati istim očima. Sve bih podneo osim njen razočarani pogled.  

Sve je počelo kada sam imao devetnaest godina. Uhvatio sam se lošeg društva. Počeli smo kao i svi sa duvanjem trave a onda smo se prebacili na jače droge. Kao i svaki narkoman ubedjivao sam sebe da ja to zapravo nisam i da mogu da kontrolišem situaciju. I mogao sam u početku ali onda je droga počela da kontroliše mene. Nikada neću zaboraviti dan kada su moji roditelji saznali da se drogiram. I dalje se sećam majčinog razočarenja i strepnje sa jedne strane i besa svog oca sa druge. Pretukao me je kao nikada do tada. I zaslužio sam to. Činili su sve da me odvoje od tog društva. Ali droga je porok koji je jači od svega. Samo neko ko je preživeo taj pakao zna kakav je osećaj zavisnosti. I to je trajalo sve do dana kada sam se predozirao. Doktori su mi jedva spasili život. Kao posledica stresa moja majka je doživela srčani udar. Kada sam došao sebi i saznao za to zakleo sam se da nikada više u životu neću probati narkotike. Tražio sam od oca da me smesti u bolnicu za odvikavanje od bolesti zavisnosti. Tamo sam proveo šest meseci. Od kada sam izašao iz klinike pa sve do danas nisam prekršio svoje obećanje. Ali danas ću nažalost to učiniti. Moram da ispinim jednu od poslednjih želja moje Ane.


*****


Čekao sam je u dnevnoj sobi sa već savijena dva džointa. Kada je došla na trenutak mi je zaistao dah. Bože koliko je lepa. Ali ona nije bila samo fizički lepa žena, posedovala je harizmu koja ne može da se kupi ni kod jednog platičnog hirurga. Kada je ugledala šta je čeka na stolu pomalo razočarano je rekla:

„Nećemo valjda da duvamo travu? Mislila sam da ćemo uzeti nešto jače.“

U tom trenutku sam se odsekao od straha. Ali sam ipak odlučno rekao:

„U redu. Nabavićemo nešto jače.“

Obavio sam par poziva. Zatim smo se odvezli kolima do jednog novobeogradskog bloka gde smo kupili belo. Napravio sam na kontrolnoj tabli par crta koje smo povukli. Ja kao nekadašnji narkoman sam znao koja je količna dovoljna da nas drmne ali sa druge strane nas ne dovede u opasnu situaciju. Zatim smo otišli na jedan prestonički splav. Oboje smo već bili poprilično uradjeni. Popili smo na eks po nekoliko vodki. A onda smo do zore igrali pripijeni jedno uz drugo. I ako sam bio poprilično omamljen video sam da Ana svojim izgledom i izazovnim pokretima privlači pažnju ostalih muškaraca. Spustio sam ruke na njenu oblu zadnjicu kako bi im stavio do znanja da je ona samo moja. Igrali smo, preglasno se smejali, sočno se ljubili. Jendom rečju bilo nam je lepo. Nisam razmišljao ni o čemu. Nisu me zanimale moguće posledice onoga što sam učinio te noći. Na kraju krajeva možda je baš recidiv to što će mi pomoći da uskoro ponovo budem sa njom.

Nastaviće se...



Sponsored content

Protiv vremena - Page 2 Empty Re: Protiv vremena

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum