Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Sun Nov 03, 2019 3:23 pm
Znači mi ova priča, onako na ličnom nivou. U Aninoj koži nisam bila (i nadam se da nikada neću ofc), ali jesam na neki način u Ivanovoj. Opet, nisu isti odnosi u pitanju. U mom slučaju se radilo o mojoj majci koja je umrla od karcinoma sa mnogobrojnim metastazama.

Svejedno, poenta je da imaš nekog bliskog, nekoga koga jako voliš i znaš da ga uskoro više nećeš imati. I ne možeš da uradiš ništa kako bi to sprečio.

Možda je najviše zastrašujuće to što mi zapravo nemamo pojma kako bismo reagovali u jednoj istinski deprimirajućoj situaciji, ni kako bi to moglo da utiče na nas...sve dok nam se ne desi.

Teorija je jedno. U teoriji smo ubeđeni da bismo postupili ovako ili onako, oslanjamo se na svoj karakter, na svoje moralne odrednice, na načela kojima se svakodnevno vodimo i tako kreiramo naše imaginarne doživljaje imaginarnih okolnosti.

Međutim, ako i kada imaginarno postane stvarno, uglavnom dođe do subverzije očekivanja koja smo gajili od sebe.

Evo, ja sam samu sebe šokirala svojim reakcijama na majčinu nadolazeću smrt. Nisam mislila da ću se u tim trenucima, trenucima njenog laganog umiranja, toliko okrenuti ka svojoj budućnosti, da ću se fokusirati na ono što sledi nakon što ona umre. Bio je to nalet neprirodne ambicije u pogrešnom momentu. Ne umem drugačije to da vam opišem.

Tako da mi uopšte nije iznenađenje što je Ivan spreman da ispuni svaku Aninu poslednju želju, uključujući i rizik totalnog samouništenja poput drogiranja "do daske" (uprkos tome što je već bio u paklu droge). To su vanredne životne etape na koje niko od nas ne računa i zato je sve u vezi istih nepredvidivo.

Takođe, Anine poslednje želje me ne iznenađuju. Ne znam koja je najposlednjija, ali me ne bi iznenadilo ni kada bi odlučila da izvrši masovno ubistvo npr. Iz jednog prostog razloga - ljudska psiha je čudo.

Svi mi u suštini znamo da nismo besmrtni, da ćemo umreti, ali ne znamo kada, ne znamo kada nam tačno ističe rok trajanja. Zato ne uzimamo smrt kao bilo kakav parametar, ne baziramo naše odluke i postupke na smrti koja će jednog-lepog-dana-da-nam-zakuca-na-vrata. Što je i normalno, uobičajeno, pa i logično.

Ali, dogodi li se da saznamo do kada ćemo živeti...Zamislite kakav je to preokret za našu psihu koja je naučila da je smrt apstraktan pojam o kojem ne vredi uopšte razmišljati. Ono "ne znam da li ću sutra umreti ili za 70 godina" se pretvori u "znam da ću umreti za oko 3 meseca."

Znači, dođemo do toga da nam dan kada ćemo prestati da postojimo više nije nepoznanica. Opasnosti, rizici, posledice...Nebitni su. Skakanje padobranom? Sex u toku vožnje? Odvaljivanje od droge? Sve to deluje tako smešno i bezazleno u poređenju sa spoznajom o sopstvenom roku trajanja.

Hoću da kažem da za umirućeg čoveka sva pravila i ograničenja, svi principi, svi planovi i kalkulacije počinju da blede pred sasvim izvesnim večnim mrakom koji je najavio svoj dolazak.

Kad se vratim pročitaću i prokomentarisati ostatak...

____________
Protiv vremena - Page 3 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Sun Nov 03, 2019 3:41 pm
Uh, ovo ne ide na dobro. Neutral Sluti na to da će Ivan na kraju umrijeti i to predoziran. Imala sam takav utisak još kad je izašlo na svjetlost dana da je liječeni ovisnik, a poslednja rečenica me je utvrdila u tom utisku. Scena kojoj je Ivan prisustvovao u bolnici je, vjerujem, posebno doprinijela njegovoj odluci za samouništenjem... Inače, smatram da se takve stvari iz prošlosti ne smiju kriti bračnom drugu, ali razumljiva je njegova želja da joj to sakrije, kao i želja da joj u svemu udovolji. Mislim da je ova 4. želja poslijedica nekog Aninog bunta, inata, prkosa prema životu... Ono život me je zeznuo, ali sad ću mu se osvetiti i bar sada biti "nevaljala"... Ipak da je znala za Ivanovu prošlost i rizik koji  uzimanje droge nosi za njega, mislim da mu ne bi ni predočila tu želju .

Ali zašto baš meni? Ili bolje reći zbog čega baš sada?

Znam ovaj osjećaj. Desilo mi se baš skoro da sam veći problem imala sa zašto sada u odnosu na zašto mi se desilo.

Ana, znam za tvoje iskustvo. I u suštini što god se kaže i napiše zvučaće kao kliše. Ali, definitivno si se zrelo nosila sa bolom, i bila si jaka. Tačno je da nikad ne znamo kako ćemo nekad reagovati, niti koliko tačno možemo da podnesemo, i da zato ne možemo stvari u ovakvim iskustvima gledati samo iz svog ugla niti sa predrasudama. Pored cijele muke i bola, čovjek se u takvoj situaciji sretne i sa osudama na račun toga kako se ponaša i kako se nosi sa bolešću i smrću voljene osobe. Kao da postoji šablon po kojem se u takvim momentima treba živjeti. Neutral

Zamislite kakav je to preokret za našu psihu koja je naučila da je smrt apstraktan pojam o kojem ne vredi uopšte razmišljati. Ono "ne znam da li ću sutra umreti ili za 70 godina" se pretvori u "znam da ću umreti za oko 3 meseca."

Sigurno je neopisiv osjećaj. Jezivo neopisiv. S druge strane poznajem osobu koja je imala rak i kojoj bi bila radost da joj je neko rekao da će umrijeti u tom roku, samo da se ne muči u bolovima. Ipak, operacija je kod nje bila uspješna.

____________
Protiv vremena - Page 3 Granho16
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Mon Nov 04, 2019 4:48 am
Ana, nisam znao za tvoju mamu. I kao što Kristina kaže, šta god ja sad rekao biće kliše. Najvažnije je da si se ti sama izborila sa tim, prosto ja sam stava da moramo da se pomirimo sa takvim stvarima, valjda naučiš da živiš sa tim. Mislim to zna samo neko ko se našao u takvoj situaciji.

Takođe, Anine poslednje želje me ne iznenađuju. Ne znam koja je najposlednjija, ali me ne bi iznenadilo ni kada bi odlučila da izvrši masovno ubistvo npr. Iz jednog prostog razloga - ljudska psiha je čudo.

Anine želje su kao što vidite ništa sada nerealno niti vau. Prosto nešto manje više svakodnevno i realno. Eto sad ova poslednja, neko bi mogoa da kaže šta će joj to. Ali eto kako je sama rekla zašto da ne proba i to. A tu je i ta neka nepravda koju ona oseća. Ništa nije radila od toga u dosadašnjem životu a na kraju će otići pre onih koji su u mnogo čemu gori od nje.

Znači, dođemo do toga da nam dan kada ćemo prestati da postojimo više nije nepoznanica. Opasnosti, rizici, posledice...Nebitni su. Skakanje padobranom? Sex u toku vožnje? Odvaljivanje od droge? Sve to deluje tako smešno i bezazleno u poređenju sa spoznajom o sopstvenom roku trajanja.

Upravo to.

Mislim da je ova 4. želja poslijedica nekog Aninog bunta, inata, prkosa prema životu... Ono život me je zeznuo, ali sad ću mu se osvetiti i bar sada biti "nevaljala"... Ipak da je znala za Ivanovu prošlost i rizik koji uzimanje droge nosi za njega, mislim da mu ne bi ni predočila tu želju .

Evo upravo je Kristina napisala nešto slično kao ja. A taj deo gde je on sakrio od nje svoju prošlost nije slučajno ubačen. Time sam hteo da pokažem kako takve odluke mogu da dovedu do nekih opasnih stvari. Da je ona znala za to nikada ne bi napisala tu želju. A sad šta će biti videćemo. Da ne idemo predaleko, ne mora da znači da će se on vratiti starom poroku.

Znam ovaj osjećaj. Desilo mi se baš skoro da sam veći problem imala sa zašto sada u odnosu na zašto mi se desilo.

To je sve ubačeno kako bi dalo veću realnost priči. Bilo bi malo bezveze da sve teče glatko. Kao što si sama prokomentarisala u prve dve želje gotovo da se nije moglo ni naslutiti kakve probleme imaju. Sad je već počelo polako da se komplikuje.

I ne znam da li vi imate prevelika očekivanja od te poslednje želje. I ona je poprilično realma i životna. Možda se i razočarate.

Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Tue Nov 05, 2019 3:35 pm
I ne znam da li vi imate prevelika očekivanja od te poslednje želje. I ona je poprilično realma i životna. Možda se i razočarate.

Ne vjerujem da ću se razočarati, ja sam bila radoznala i oko prethodnih želja, iako si rekao da su životne i realne. Ni sa jednom se nisam razočarala. I sad sam radoznala, ne samo oko zadnje, nego i oko dvije predzadnje. Very Happy

____________
Protiv vremena - Page 3 Granho16
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Tue Nov 05, 2019 5:58 pm
Sedmi deo

Peta želja

-Posetiti Njujork-


Putovanje u Njujork je odavno na našoj zajedničkoj listi želja. Ali iz raznoraznih razloga isto smo konstantno odlagali za neki drugi put. Kao i većina ljudi vodili smo se mišljenjem da je čitav život pred nama i da Njujork neće nigde pobeći. Sada, tačno dva meseca nakon što smo se suočili sa njenom dijagnozom, uprkos strogom protivljenju lekara da se zaputimo na tako dalek put, pakujemo kofere i krećemo u avanturu osvajanja velike jabuke, svesni da nam je ovo poslednja prilika da vidimo Njujork ili možda bolje reći poslednja prilika da zajedno prošetamo njegovim ulicama.


*****


Nakon nešto više od deset sati leta konačno smo stigli. Vozeći se taksijem od aerodoroma do hotela nije nam mnogo trebalo da shvatimo zbog čega ovaj grad zovu gradom koji nikada ne spava. Sat samo što nije otkucao ponoć ali ulice su i dalje bile prepune. Kada smo stigli u hotel, i ako smo bili preumorni od puta na brzinu smo se raspakovali, istuširali i rešili da skoknemo do Tajms skvera koji se nalazio nedaleko. A tamo ono što smo do sada mogli videti samo na filmu ili u nekoj seriji. Bezbroj svetlećih reklama sa svih strana. Milion turista koji oduševljeno gledaju svuda oko sebe, gotovo svi oboleli od najpoznatije bolesti 21. veka a to su društvene mreže. Svi se utrkuju ko će napraviti bolju fotku za instagram. Ali nije život instagram, to nas dvoje najboje znamo u ovom trenutku. I mi smo kao i svi okačili sliku sa čuvenog Tajms skvera na kojoj se smejemo kao da nemamo ni jedan problem. A imamo i to onaj najgori, onaj za koji ne postoji rešenje.


*****


Narednih dana smo obilazili gotovo sve atrakcije koje grad nudi. Napravili smo neki plan po kojem smo išli kako bi za samo nedelju dana koliko smo imali na raspolaganju uspeli da vidimo što više. Prošetali smo čuvenom petom avenijom, gde smo obavili šoping. Posetili smo i Vol Strit, finansijski centar SAD-a. Obišli smo čuveni Bruklinski most koji spaja Menhetn i Bruklin. Od svega što smo videli na mene lično je ovaj most ostavio najjači utisak. Sa druge strane Ani se najviše svideo momenat kada smo bacili pogled na čitav grad sa 86. sprata Empajer stejt bildinga, nekada najviše zgrade na svetu. I tu se pokazalo po ko zna koji put, da ma koliko bili dobar skladan par prosto imamo različito mišljenje i svidjaju nam se različite stvari. I to je nešto sasvim normalno. Ne kažu uzalud da se suprotnosti privlače. Zatim smo posetili Kip slobode, koji je vlada francuske poklonila amerikancima davne 1886. godine. Nažalost posmatrali smo ga samo iz daleka. Razlog je taj što se karte za brodiće koji voze voze do ostrvceta na kome se sam kip nalazi moraju rezervisati danima unapred. Mi smo to zaboravili da učinimo.


*****


Za taj dan smo imali u planu da posetimo čuveni Central park. Tu kako kažu oazu mira u sred betonske džungle kao što je Njujork. Medjutim, tog jutra Ana se pojavila sa idejom koja mi se najiskrenije baš i nije dopala.

„Molim? Da džogiramo Cental parkom?“, upitao sam je začudjeno
„Da. Kao klinka sam oduvek maštala da živim i radim u Njujorku. A zna se kako ovde počinje radni dan. Džogiranjem u Central parku.“
„Ana, tvoje stanje...“
„Moje stanje je odlično. Poslednjih dana nemam nikakve tegobe.“


Uspela je da me ubedi. Obukli smo sportsku opremu i zaputili se ka Central parku. A kada smo tamo stigli ostali smo bez daha. Zaista je za nepoverovati da se nešto takvo nalazi u samom centru Njujorka, okruženo neoboderima. Krenuli smo sa laganim trčanjem. Ja sam neko ko poslednjih desetak godina redovno trenira. Medjutim, poslednja dva meseca nisam nogom kročio u teretanu. I posledice toga se daju primetiti, trčim ali duša mi je u nosu što bi se reklo. Prosto neverovatno kako se kondicija brzo gubi. Sa druge strane ona trči ispred mene gotovo sa osmehom na licu. Pitam se odakle joj snaga za to. I trčala je sve dok se jednog trentuka nije zateturala a zatim srušila na zemlju.  

„Ana! Ljubavi!“, uzviknuo sam

Dok sam je polivao vodom kako bi došla sebi, ljudi su se okupili oko nas kako bi videli šta se dešava. Konačno je otvorila svoje prelepe oči i rekla:

„Dobro sam... Samo mi se zavrtelo...“
„Rekao sam da ovo nije dobra ideja... Nije ovo više za tebe...“


Ne, nisam smeo to da izgovorim. I njen izraz lica mi je to jasno stavio do znanja.

„Izvini... Nisam hteo da...“

Kako bi prekinula neprijatnu situaciju i okrenula sve na šalu rekla je:

„Ma nije ovo zbog mog zdravlja. Ko još normalan ustane u sedam ujutru, popije samo čašu cedjene pomorandže i ode da trči Central parkom. Pa to postoji samo na filmu.“

Nasmejala me je. Samo je ona znala da me nasmeje u najtežim trenutcima.

Ostatak dana smo proveli u hotelu. Te večeri je trebalo da idemo na gledamo „Čikago“ u jednom pozorštu na Brodveju. Moja ideja je bila da odustanemo od toga. Ali ona se nije slagala sa time.

„Ne dolazi u obzir. Znaš koliko smo jurili te ulaznice.“
„Ali Ana...“
„Dobro sam. Kunem ti se da sam dobro. Ok, jutros mi se slošilo. Ali nećemo dozvoliti da to upropasti ostatak našeg putovanja.“


Nije postojala šansa da je razuverim. Zbog toga smo se sredili i zaputili ka Brodveju.


*****


Naredna dva dana smo iskoristili da posetimo još neke znamenitosti Njujorka. Vratili smo se ponovo u Central park, kako bi ga sada videli u punom sjaju. A poslednje veče smo rezervisali za večeru u jednom ekskluzivnom restoranu. Muzika, dobra hrana i kvalitetno vino. A after parti smo napravili u našoj hotelskoj sobi gde smo vodili ljubav strasno kao da nam je poslednji put. Nažalost to i jeste bio naš poslednji put.

Nastaviće se...  



Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Thu Nov 07, 2019 12:36 pm
Pročitala sam još preksinoć epizodu nego nikako ne stigoh da komentarišem. Ova epizoda mi je, pored one sa majkom, najtužnija. Baš se osjeća blizina kraja. Sad Posebno zbog zadnje rečenice koja pokazuje koliko joj se pogoršalo stanje nakon New Yorka. Već pomalo brinem da li je uspjela da ostvari zadnje dvije želje.

Dopao mi se tvoj opis posjeta znamenitostima New Yorka. Ne znam da li si imao prilike da ga posjetiš, ali kad se čita zaista se stiče utisak da to piše neko ko je bio tamo. Wink U svakom slučaju želim ti da odeš  New York, da postaneš pisac i da onda prave filmove po tvojim knjigama.  (Tako želim vidjeti film po ovoj priči.  Very Happy ) I onda da Telemundo pravi serije po tvojim web novelama, da vide malo što su pravi zapleti. Protiv vremena - Page 3 610785387 Protiv vremena - Page 3 610785387

Sa druge strane Ani se najviše svideo momenat kada smo bacili pogled na čitav grad sa 86. sprata Empajer stejt bildinga, nekada najviše zgrade na svetu. I tu se pokazalo po ko zna koji put, da ma koliko bili dobar skladan par prosto imamo različito mišljenje i svidjaju nam se različite stvari. I to je nešto sasvim normalno. Ne kažu uzalud da se suprotnosti privlače.

Logično da im se tu utisci nisu poklopili. Ipak Ivan ima problem s visinom.

Razlog je taj što se karte za brodiće koji voze voze do ostrvceta na kome se sam kip nalazi moraju rezervisati danima unapred. Mi smo to zaboravili da učinimo.

Smor. Laughing Ovaj momenat baš daje neku realstičnu notu ovom putovanju. Nije sve glatko prošlo, nisu 100 % uradili sve što su htjeli, jer ipak nešto se zaboravi i smetne s uma.

„Ma nije ovo zbog mog zdravlja. Ko još normalan ustane u sedam ujutru, popije samo čašu cedjene pomorandže i ode da trči Central parkom. Pa to postoji samo na filmu.“

Ne znam da li mi se viša sviđa taj momenat kada ona želi da iskusi život iz filma, ili ova njena opaska. Zaista oduševljava njen duh. I ja sam se uvijek pitala koliko su te scene iz njihovih filmova realne. Ono probudiš se  u zoru, ideš na džoging kroz park ili po plaži, onda tuširanje, pa gradskim prevozom ko zna koliko dugo do posla.Kasnije imaju pauzu za ručak od sat vremena, dođu kuću naveče, na vrijeme za večeru i spavanje. Pitam se u koliko se moraju probuditi za sve te aktivnosti koje obave prije posla i kad stignu da žive kad im je veče jedino slobodno.

____________
Protiv vremena - Page 3 Granho16
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Thu Nov 07, 2019 5:51 pm
Nema još dve želje. Samo još jedna. Ostao je još jedan deo.

I nažalost još uvek nisam bio u Njijorku. Ali nadam se da će biti prilike.

A za ovo oko filma i telemunda. Previše lepo da bi bilo stvarno. Ali morma priznati da i ja tako nekad dok gledam serije pomislim zašto ja nemam priliku da napišem scenario za neku. U fazonu sam dal su svi scenariti postali ovoliko nemaštoviti i dosadni. Ja iz sprednje sednem da pišem wn i bez lažne skromnosti mogu reći napišem zanimljiviju priču od nekog profesionalca.

Ovaj momenat baš daje neku realstičnu notu ovom putovanju. Nije sve glatko prošlo, nisu 100 % uradili sve što su htjeli, jer ipak nešto se zaboravi i smetne s uma.

Bilo je već takvih momenata ranije. Prosto kao što sama kažeš daje neku realnost priči. U životo nikada ne teče sve po planu.

Što se Ane i njenog duha tiče. Mislim da je od početka jasno o kakvoj ženi je reč. Prihvatila je svoju sudbinu i rešila da živi punim plućima do kraja. Ali već nakon dal trećeg dela vidimo da je bolest polako sputava u tome.

I ostao je još samo jedan deo. Konačno ta želja koji toliko čekate i epilog cele priče.



Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Thu Nov 07, 2019 8:16 pm
Ja sam bila ubjedjena da ima 9 dijelova, odnosno 7 želja. Very Happy Ok, znači više me ništa ne dijeli od misteriozne želje.


Ali morma priznati da i ja tako nekad dok gledam serije pomislim zašto ja nemam priliku da napišem scenario za neku. U fazonu sam dal su svi scenariti postali ovoliko nemaštoviti i dosadni. Ja iz sprednje sednem da pišem wn i bez lažne skromnosti mogu reći napišem zanimljiviju priču od nekog profesionalca.

Pa upravo tako. Žao mi je što u životu kod mnogo toga nije u stvar u talentu nego u okolnostima.

____________
Protiv vremena - Page 3 Granho16
avatar
Milos 92
Posts : 248
Join date : 2018-04-07

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Fri Nov 08, 2019 1:44 am
Osmi deo

Šesta želja

-Videti ćerku koju sam dala na usvajanje-


Po povratku iz Njujorka njeno zdravstveno stanje se znatno pogoršalo. Glavobolje su bile sve učestalije i veće. Ali koliko toliko se trudila da nastavi sa normalnim životom. Bila je jako srećna što je Lilja uspela da u jako kratkom vremenskom periodu razradi posao sa cvećarom. Jedno veče smo se videli sa našim kumovima koji su primetili da ne izgleda baš najbolje. Ona je to opravdala umorom i džet legom. Ali onda je došao i dan kada je njen organizam rekao dosta. Jednostavno rečeno nije imala snage da ustane iz kreveta. Kako nam je doktor rekao, tumor je porastao do te granice da je počeo da pritiska mozak i samim tim ugrožava centar za ravnotežu, kordinaciju... A onda se desila noć koju nikada neću zaboraviti. Iz sna me je trgao njen vrisak. Ugledao sam je pored sebe kako se obema rukama drži za glavi i vrišti. Pogledala me je i očajnički rekla:

„Boli me. Ne možeš da zamisliš koliko me boli.“

Nisam znao šta da joj kažem. U tom trenutku sam shvatio da nema goreg osećanja od nemoći. Gledaš voljenu osobu kako se kida pred tobom a ti ne možeš da uradiš ništa kako bi joj pomogao. Uradio sam jedinu stvar koju sam mogao da učinim u tom trenutku. Zagrlio sam je. Zagrlio sam je snažno.

„Proći će. Misli na nešto lepo.“
„Ne mogu. Boli me čak i kad mislim.“


Mislim da sam u tom trenutku osetio njenu bol. Te njene reči su me zabolele do srži.


*****


Bio sam svestan da su nam preostali samo dani. Dvadeset. Deset. Pet. Jedan. Ili možda čak ni jedan. Ali sam se ipak svake večeri molio da taj dan ne dodje sutra. Neću vas lagati, nisam neki vernik, nikada nisam to ni bio. Ali kao i mnogo ljudi i ja sam se setio boga onda kada mi je najteže. Svakodnevno sam mu se molio da nam da još malo vremena da ostvarimo i tu njenu poslednju želju. Nisam mogao da dozvolim da ode pre toga. Samo što mi nije stalo srce tog dana kada sam je zatekao kako bez svesti leži na podu. Pomislio sam da je gotovo. Da je vreme isteklo. Ali nakon što sam uspaničeno shvatio da i dalje diše pozvao sam hitnu pomoć. Ubrzo su stigli i prevezli nas do bolnice. Vreme koje sam proveo u čekaonici teklo je sporije nego ikada. Nervozno sam šetao u krug i čekao da se pojavi doktor. Bio sam sam bez igde ikoga. I to je bila jedna od njenih neformalnih želja. Nije želela da niko ali baš niko sazna za njeno stanje sve dok se ne desi ono najgore. Nisam joj to rekao ali mislim da je to malo sebično sa njene strane. Tom svojom željom osudila me je da kroz sve ovo prolazim sam. Tako mi je jebeno falilo da me neko zagrli i kaže da će sve biti u redu i ako znam da neće. I onda se doktor konačno pojavio. Njegov izraz lica bio je hladan, nije mi govorio apsolutno ništa. Molio sam se u sebi da mi kaže da je sve u redu. Nije mi rekao ono što sam želeo da čujem. Nije bilo sve u redu ali su uspeli da joj stabilizuju stanje. U takvom trenutku čak i pojam stabilizovano stanje dodje poput melema na ranu.

Ušao sam u bolnički sobu. Nepomičmo je ležala priključena na brojne aparate koji pište u ritmu otkucaja njenog srca. Bila je pri svesti. Pogledala me je svojim tužnim očima u kojima gotovo da više nije bilo života.

„Ne smem da umrem dok je ne upoznam.“

Uložila je toliki napor da izgovori te reči.  

„Upoznaćeš je. Obećavam ti.“

Izgovorio sam to i ako nisam bio siguran da ću moću da ispunim dato obećanje. Evo, gotovo već tri meseca ljudi koje sam angažovao rade na tome da pronadju njenu ćerku. I to im nažalost nikako ne polazi za rukom. Nedavno sam se u trenutku očaja obratio i svom ocu. Zamolio sam ga da pokrene sve svoje veze kako bi mi pomogao. Kada je saznao da je Ana sa 17 godina dala dete na usvajanje nije mogao da propusti priliku da je ocrni.

„Rekao sam ti da ona nije svetica kakvom se predstavlja. Koja bi normalna žena napsutila svoje dete.“

Nisam imao ni volje a ni živaca da se raspravljam sa njim. Više nije ni bitno šta on misli o njoj. Na kraju krajeva ko je on da traži objašnenje za njene postupke. Čak ni ja to nisam zahtevao od nje. Ali jednom prilikom je pokušala da mi objasni:

„Imala sam samo 17 godina. Vidjala sam se neko vreme sa tim dečkom. On je ubrzo završio u zatvoru zbog dilovanja droge. Prvo je to bio veliki šok za mene. A još veći šok sam doživela tog dana kada sam se onesvestila na času fizičkog. Probudila sam se u bolnici gde mi je rečeno da sam trudna. Bila sam već u četvrtom mesecu. Da, ja sam jedna od onih koje su redovno dobijale menstruaciju i ako su trudne. Bilo je kasno za abortus. Nisam bila spremna da budem majka. Zbog toga sam u dogovoru sa mamom odlučila da rodim dete i potom ga dam na usvajanje.“



*****


Nakon nekoliko dana otac me je pozvao i rekao da su je njegovi ljudi pronašli. Po ko zna koji put sam se uverio da je tačno da se u ovoj zemlji sve može rešiti vezama i novcem. Ali u ovom trenutku mi je drago što je tako. Zove se Sofija Jovanović. Usvojio je dobro situirani bračni par, oboje jako uspešni advokati. Istog trena sam otišao u bolnicu i preneo Ani novosti. Konačno posle dugo vremena video sam iskru sreće u njenim očima. Nije mogla da se suzdrži, zaplakala je. Zatim je na svoju odgovornost odlučila da napusti bolnicu. Istog trena smo seli u auto i zaputili se ka domu porodice Jovanović. A onda smo satima i satima sedeli parkirani prekoputa njihove kuće. Prema izveštaju očevih detektiva, sredom tj. danas u 18h ima čas klavira, što znači da bi svakog trenutka trebalo da se pojavi. I konačno je izašla u pratnji svojih roditelja. Odmah sam ih prepoznao na osnovu slike koju mi je poslao otac.

„To je ona“, rekao sam joj

Gledala je i nije govorila ništa. Suze su same tekle dok joj je vilica podrhtavala.

„Lepa je.“
„Jeste. Liči na tebe.“


Krenuo sam da izadjem iz automobila ali me je uhvatila za ruku i rekla:

„Ne! Dovoljno mi je što sam je videla.“
„Ana... Jesi li sigurna...“
„Jesam. Nemam prava da se pojavim posle toliko godina i poremetim njen život. Izgledaju kao srećna porodica. Ko sam ja da to kvarim?“


Nije skidala pogled sa njih sve dok se automobil u koji su ušli nije udaljio toliko da je bilo nemoguće videti ga više. Bio je to prvi a i poslednji put da je videla svoju ćerku.


*****


Dok smo se vozili nazad ka bolnici gotovo da nismo progovorili. Vladala je neka neprijatna tišina. Sve dok ona nije odlučila da je prekine.

„Moraš nastaviti da živiš posle mene.“
„Molim?“, rekao sam pomalo zbunjeno
„Moj kraj je blizu. Osećam to.“


Naglo sam zakočio i drhtavim glasom rekao:

„Ja svoj život ne mogu da zamislim bez tebe. Ti si žena mog života.“
„Kako to možeš da znaš? Možda se sve ovo dešava baš zbog toga što tek treba da upoznaš onu koja je zaista ta. Onu koja će biti majka tvoje dece. Ona sa kojom ćeš provesti ostatak svog života. Možda sam ja samo bila jedna usputna stanica u tvom životu.“
„Kako to možeš da kažeš?“
„Ne želim da dugo patiš zamnom. Tvoj život se ne završava mojom smrću. Zapamti da je svaki kraj mogućnost za neki novi početak.“


U tom tretmuku sam se slomio u paramparčad. Sve ono što sam akumulirao u sebi tokom ova tri meseca rešilo je da izbije na površinu. Nisam mogao više da obuzdavam svoje emocije. Plakao sam poput malog deteta.

„Slušaj me. Moraš da nastaviš dalje.“
„Ali ljubavi...“
„Moraš! To je moja poslednja želja!“


Nisam stigao da se pobunim, spustila je nežan poljubac na moje usne.


*****


Kako je samo padala kiša na dan njene sahrane. I nebo je plakalo nad tužnim krajem naše priče. I dalje se ponekad zapitam zbog čega baš mi? A onda se zapitam a zbog čega bi neko drugi bio na našem mestu? Ne postoji logičan odgovor na to pitanje. Valjda je negde tako bilo zapisano. Prošlo je već mesec dana od njene smrti. Trideset dugih dana i besanih noći od kada je otišla zauvek. Boli me kao prvog dana. I boleće me ko zna do kada. I ne, neće proći zato što mi drugi kažu da će proći. I ne, ne leči vreme baš sve. Vreme nas samo nauči da živimo sa tim. I siguran sam da ću i ja savladati tu lekciju jer život je predamnom. Život koji moram da živim ovako feleričan. Jer to sam ja sada, feleričan čovek. Svojim odlaskom odnela je deo mene, deo koji će uvek faliti da budem ponovo čitav. Ali verujem da će se pojaviti neko nov u mom životu. Neko ko je neće zameniti ali će mi pomoći da popunim neke praznine. Moram da verujem u to. Uvek nakon mraka dolazi sunce.

I ne ovo nije kraj. Život se nastavlja.






Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Fri Nov 08, 2019 3:50 pm
Naježih se čitajući kraj.

Život se nastavlja.

Ovo mi je bila najomraženija izreka u periodu kada sam se ja suočila sa gubitkom najrođenijeg. Išli su mi na živce ljudi s tim frazama, jer naravno da znam da život ide dalje. Sva problematika je ležala upravo u tome što život ide dalje i ne može da da se zaustavi prije tog momenta kada je nastupio nemio događaj. Problem je kako dalje. Tako sam se osjećala dok su mi ljudi to neumorno ponavljali.

Ipak ovo je originalan kraj priče. Umjesto kraja - ovo nije kraj. Idemo dalje. Nisi bolje mogao završiti. Ono što mi je drago jeste to što se daje nagovještaj da Ivan neće krenuti putem samouništenja. Očito će skupiti snage i naći odgovor na pitanje kako dalje. Potresla me je ova priča iako konkretno ovi likovi nisu stvarni. A toliki su ljudi u njihovoj koži da me je pogađalo kad je čitam jer je sve tako stvarno. Iskreno ovo je prvi momenat tokom čitanja web novela da skoro zasuzim. Ustvari, prvi momenat je bio u epizodi sa majkom.

Miloše, imaš talenta za daleko širi spektar priča od trilera. Moj savjet je da ideš u tom pravcu, da se razvijaš i u ovakvim pričama, bolje reći dramama. Za trilere je tvoj smisao odavno dokazan. Protiv vremena - Page 3 610785387

Što se tiče Anine zadnje želje bila je neočekivana i nije me razočarala. Eto ipak je i ona mužu nešto sakrila, nije samo on njoj. Sad je jasna njegova reakcija kada je vidio zadnju želju na popisu. Mislila sam da će doći do momenta da svoju kćerku lično upozna, ali ovako je ispalo mnogo bolje, originalnije, životnije u tužnije. Ana je i tu pokazala zdrav razum i stavila je dobro svoje ćerke ispred svog. Nije željela da njena ćerka upozna majku da bi je odmah potom izgubila. Baš upečatljiv momenat.

____________
Protiv vremena - Page 3 Granho16
Sponsored content

Protiv vremena - Page 3 Empty Re: Protiv vremena

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum