Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  Empty Knjigu u šake

Thu Jun 25, 2020 5:52 pm
Kao što imamo temu o muzici i filmovima tako sada imamo o knjigama za sve moguće diskusuje, preporuke, "izvještaje" što smo novo čitale i za sve ostalo što se tiče književnosti...
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Thu Jun 25, 2020 9:57 pm
Aaaaaa, nmg da verujem da si otvorila temu za knjige, ko da si mi misli čitala  Knjigu u šake  10899980

Ovih dana ću prokomentarisati GRRM-ov ASOIAF serijal i druge dve knjige u vezi sa njim (A world of ice and fire i Fire and blood).

I Organizovani kriminalitet profesora Škulića (predavao mi je kriminalistiku na faksu)...

____________
Knjigu u šake  GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Thu Jun 25, 2020 10:02 pm
Dugo sam htjela, pa se premišljala i onda htjela neke knjige da komentarišem u temi za ćaskanje. I onda rekoh, ne, treba da bude zasebna tema pa koliko god da se rijetko postovalo.

I ja se spremam za manje više opširne postove o mojoj omiljenoj literaturi. Very Happy

Inače, kad sam kod premišljanja oko otvaranje teme, imala sam ideju za još jednu na ovom podforumu, a vezanu za slike.

____________
Knjigu u šake  Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Sun Jun 28, 2020 3:51 pm
Da bacim jedan komentar na par knjižica...

A Song of Ice and Fire serijal...Ne znam kako da iskažem svu ljubav prema istom. Ne nalazim reči koje bi to opisale bukv Knjigu u šake  2923229199

Epsku fantastiku nikada nisam nešto volela, nije me interesovala kao žanr, premda volim mitologiju recimo i mitološki elementi mi nisu odbojni.

Ali nekako sam uvek mislila da su u epskoj fantastici pravila čvrsto posađena, da su granice nerastegljive, da je taj pravac omeđen šablonima i da je sve na isti fazon.

I dalje mislim da je tako, jer sam u međuvremenu pročitala par epskofantastičnih knjiga i bzvz su mi. Objektivno ok za svoj žanr, ali ne. Nisu mi legle.

ASOIAF je prava subverzija očekivanja. Naravno, napominjem da sam uzela da čitam knjige tek nakon što sam se sa narativom upoznala kroz GoT seriju Knjigu u šake  610785387

Prvo, ne poštuju se nikakvi šabloni, ni granice, ni stereotipi.

Drugo, nije čista epska fantastika, već su razni pravci/teme/oblasti spojeni u jednu celinu. Epska fantastika je samo deo te celine.

Treće, likovi. Slabo ima dihotomija. Uslovno rečeno, dobro i zlo se ne rastavljaju, nego se prepliću i utiču jedno na drugo.

Četvrto, legende, proročanstva, snovi...Divota Knjigu u šake  2082497439

I peto, imaginarni svet u kojem se prepoznaju temelji postavljeni i u našem stvarnom svetu.

Do sada je izašlo pet knjiga i treba da izađu još dve. Pitam se koliko će se knjiški kraj poklapati sa serijskim. Nadam se ne mnogo.

U stvari, i ne može, pošto je serija u petoj sezoni skrenula sa puta kojim idu knjige. Previše toga je izmenjeno i zato verujem da će ASOIAF dobiti drugačiji rasplet.

WW se u knjigama ređe pojavljuju i nemaju vođu, NK ne postoji (za sada i do sada), što znači da Arya neće odigrati ulogu u finalnoj borbi protiv WW ili barem ne sama i na onako imbecilan način kao u seriji.

Dalje, Targaryeni...ko jeste/nije Targaryen Knjigu u šake  2078043430

Osim Dany i pokojnog Viserysa, u knjigama se pojavio Aegon VI (navodno preživeli Rhaegarov sin iz prvog braka) i ispada da je dotični zapravo relevantan za predstojeći rat, ali ja se slažem sa teorijama da je ta priča fejk i da on uopšte nije Targaryen.

Za Jona nema zvanične potvrde da je zmajeva krv, al zato su tu očigledni hintovi u korist njegovog porekla.

Ako grešim za Aegona VI, onda bi troglavog zmaja činili Dany, Aegon i Jon. Tri zmaja = troje Targaryen naslednika. Hmm...

I Tyrion...Tyrion ulazi u Aegonovu službu ovde, ne u Daninu. Nju nije ni upoznao.

Dalje, dešavanja u Dorni i planovi Dorana Martella su u neku ruku misterija, Myrcella i otvoreno pitanje da li je živa sa odsečenim uvetom ili su je ubili tamo u Dorni...

Quentyn Martell -> najgluplji književni lik u istoriji. Dečko hteo da UKRADE Daninog zmaja i završio živ spaljen Knjigu u šake  664804837

Sansa se nije udala za Ramsaya Boltona, teško da će ga ikada upoznati. Ostala je u Dolu sa LF-om i uči od njega veštinu igranja političke igre.

Moja pretpostavka je da će Boltoni poraziti Stannisa, Ramsay će poginuti i ostaće Roose u poslednjem obračunu protiv Starkova tj. protiv Sanse uz LF-ovu podršku i da će posle toga Sansa narediti LF-ovo pogubljenje (kao u seriji).

Lady Stoneheart mi je iskreno višak i zanima me kako će Arya sprovoditi svoju osvetu. LS mi je višak upravo zbog Aryine osvete, jer ubija one ljude koje se Arya ionako sprema da ubije Knjigu u šake  3665418065

Tako da, da, ovo su samo neke od tačaka mimoilaženja knjiga sa serijom i vice versa.

Prva knjiga (Game of Thrones) odgovara prvoj sezoni GoT-a, praktično je sve isto, istim redosledom se odvija i sve i možda mi je iz tog razloga bila dosadnjikava radnja, ali karakterizacija likova je nadomestila eventualne nedostatke i obogatila doživljaj.

Sansa je pokazala ko je i šta je i zašto je neki vole, a neki mrze (ja je volim). Taj urođeni self-preservation mode i instinkt za preživljavanje, koji ni sama u startu ne konstatuje kod sebe.

I LF, prvoklasni namazani visokointeligentni predator sa kompleksima i povređenom sujetom. Bacio je oko na Sansu već i hoće da je transformiše u svoju vernu kujicu i mini LF-ovku, ali Sansa će ga zaebati na kraju. It is known  Knjigu u šake  1241635095  

Jaime & Cersei...prelepi (tw)incestoidni ljubavni par  Knjigu u šake  2923229199 Jaime je divan i odvratan, msm da je Lav u horoskopu. Poznata mi je ta zavodnička arogancija. Cersei bi mogla biti Rak, ako je rođena par minuta pre njega. Nije mi ona Lav, sem u pogledu simbola kuće Lannister, ofc.

I super su mi poređenja Tywina i Kevana. Tywin -> tip A, lider, zlato. Kevan -> tip B, follower, srebro.

Druga knjiga (A Clash of Kings) isto odgovara drugoj sezoni serije, ali se razlike ipak javljaju.

Npr, Danine vizije u Kući Neumirućih su dosta detaljnije i opširnije, Arya je u Harendvoru služila lorda Boltona umesto Tywina, dvojica Waldera odlaze na Sever kao štićenici, Robb ne upoznaje Talisu itd.

Treća knjiga (A Storm of Swords) je meni lično najbolja. Obuhvata treću i četvrtu sezonu serije i početak pete. Svašta se izdešavalo, dinamično se radnja odigrava, ima fenomenalnih preokreta i citata i opisa i svega  Knjigu u šake  2355236270

Četvrta knjiga (A Feast for Crows) mi se najmanje dopala. Ostatak pete sezone serije je napravljen po ovoj knjizi i to delimično. Odnosno, peta sezona i ova knjiga se podudaraju jedno 20%. Tu se def ASOIAF i GoT razilaze.

Ali nije mi zato knjiga najmanje draga, već zbog razvlačenja, dosadnih poglavlja i praznog hoda.

Svidelo mi se ono oko Faceless Men kulta i Citadele, Cersei i njene nove prijateljice/ljubavnice (?), High Sparrow sekte u KL i Victarionovih momenata.

I peta knjiga (A Dance with Dragons) mi je dobra. Sitni i modifikovani fragmenti su iz nje ubačeni u petu sezonu serije.

Svašta je tu kulminiralo i čekamo rasplete i odgovore u narednim knjigama u vezi Targaryena, sudbine Boltonovih, Aryine osvete, haosa u KL, Sansinih političkih planova, Dornjana i nesrećne Myrcelle, rata protiv WW i ostalog...

Tu je i moja lista neodgovorenih pitanja:

1. Šta se zaista desilo sa Asharom Dayne?
2. Šta se desilo sa Benjenom Starkom?
3. Šta je Lightbringer (mač ili metafora za nešto) i ko je Azor Ahai?
4. Koja je poenta sa onom Quaithe?
5. Kako je Craster stupio u kontakt sa WW?
6. Ko je ostavio zmajstaklo koje je Jon pronašao?
7. Koje je značenje svih Daninih vizija iz Kuće Neumirućih?
8. Na šta se odnosi proročanstvo o 3 upaljene vatre (život, smrt i ljubav) i 3 izdaje (zbog krvi, zlata i ljubavi)?
9. Gde je i postoji li Joramunov rog?
10. Da li se san o devici koja ubija džina odnosi na Sansu i LF-a?
11. Šta se desilo sa Robbovim testamentom?
12. Koji je glavni cilj Faceless Men kulta?
13. Ko je valonqar koji će po proročanstvu zadaviti Cersei? Jaime ili Tyrion?
14. Da li je Myrcella živa ili ne?
15. Šta planiraju Varys i Ilyrio sa Aegonom VI?
16. Da li je Jonu pismo poslao Ramsay ili neko drugi?
17. Ko ubija ljude u Zimovrelu?

I neki od meni najjačih citata iz ASOIAF-a od kojih su pojedini bili i u GoT-u:

A ruler who hides behind paid executioners soon forgets what death is.

- Ned Stark o deljenju pravde

When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies but the pack survives.

- Ned Stark o porodici i važnosti porodičnog jedinstva

The common people pray for rain, healthy children, and a summer that never ends. It is no matter to them if the high lords play their game of thrones, so long as they are left in peace.

- Jorah Mormont objašnjava Dany šta je običnom narodu prioritet

It seems to me that a queen who trusts no one is as foolish as a queen who trusts everyone.

- Daenerys Targaryen o poverenju u savetnike

Whatever you may believe of me, Lady Stark, I promise you this - I never bet against my family.

- Tyrion Lannister o lojalnosti prema svojoj porodici

Fear cuts deeper than swords.

- Arya Stark razmišlja o destruktivnosti straha

Woman? Is that meant to insult me? I would return the slap, if I took you for a man.

- Daenerys Targaryen i feminizam  queen

When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground.

- Cersei Lannister o igri prestola

The night is dark and full of terrors.

- Melisandre o donosiocima večne tame

Power resides where men believe it resides. It's a trick. A shadow on the wall.

- Varysova teorija o izvoru i poreklu moći

He who hurries through life, hurries to his grave.

- Salladhor Saan o brzopletosti i ishitrenosti

A dragon is no slave.

- Daenerys Targaryen o slobodnoj volji

When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say.

- Tyrion Lannister o slobodi govora

He can make me look at the heads, but he can't make me see them.

- Sansa Stark o razlici između glagola gledati i videti  Knjigu u šake  610785387

A good act does not wash out the bad, nor a bad act the good. Each should have its own reward.

- Stannis Baratheon o dobrim i lošim delima i posledicama i jednih i drugih

I am the blood of the dragon. I must be strong. I must have fire in my eyes when I face them, not tears.

- Daenerys Targaryen o hrabrosti radi opstanka

A naked man has few secrets, but a flayed man has none.

- Roose Bolton o simboličkom i bukvalnom značenju filozofije koju neguje kuća Bolton  Laughing

Any man who must say 'I am the king' is no true king at all.

- Tywin Lannister kaže da treba bataliti prazne priče i pokazati u praksi da si ono što veruješ da jesi

There are no men like me. There's only me.

Jaime Lannister o vlastitoj unikatnosti  king

Onda, A World of Ice and Fire je zasebna knjiga u kojoj je opisana istorija Westerosa i Essosa i svi njihovi delovi/gradovi zasebno.

Od Dece šume i dolaska Prvih ljudi, preko Doba junaka i Duge noći i dolaska Andala, do Aegonovih osvajanja i Robertove pobune...Posebna ljubav za uspon i pad Valirije Knjigu u šake  2923229199

U Westerosu su mi Hvat i Zapadne zemlje najprimamljivije oblasti, zbog sveopšteg ekonomskog, društvenog i kulturnog napretka. Rečne zemlje su takođe ok.

Sever i Dorna imaju svoje čari. Sever bi bio kul za zimovanje, a Dorna za letovanje  Knjigu u šake  1543461474

Olujne zemlje, Dol i Gvozdena ostrva su užasna i neperspektivna mesta za život i sa antipatičnim stanovništvom.

O mističnom Essosu bih mogla nadugo i naširoko, ali ću se suzdržati. Odatle potiču Targaryeni i zmajevi i naravno da mora da valja  Knjigu u šake  3689299699

U Fire and Blood je obrađena isključivo Targaryen dinastija, od samog početka i uživala sam čitajući je, pošto obožavam Targaryene. A treba da izađe i drugi deo knjige. Yasss.  Knjigu u šake  2601230167

Po Fire and Blood će biti rađen spin-off GoT-a i mogu da kažem da im materijala definitivno neće zafaliti.

Nema čega nema - osvajanje Westerosa od strane Aegona I i njegovih sestara Rhaenys i Visenye i krunisanje Aegona za prvog kralja Seven Kingdoms-a, pa psihopata Maegor Okrutni, pa plodonosna vladavina Jaehaerysa I i Alysanne, pa građanski rat Aegon II vs. Rhaenyra pod nazivom "ples zmajeva", pa Blackfyre pobune, pa vladavina Aerysa II iliti Ludog kralja i pad Targaryena...

U knjizi je tako lepo opisana grandioznost i istinska posebnost te dinastije sa svim svetlim i mračnim stranama da mi bude žao što nisu stvarni  Neutral  Knjigu u šake  2078043430

I evo, dok pišem ovaj post, slušam kompilaciju Targaryen soundtrackova iz serije  Embarassed

Što se tiče Škulićevog Organizovanog kriminaliteta, u 700 i kusur strana sistematski izložene materije nalazi se pregršt objašnjenja, informacija i teorija u pogledu fenomenoloških i etioloških karakteristika organizovanog kriminaliteta, njegov istorijat, njegovi materijalnopravni aspekti (uključujući osvrt na krivična dela poput trgovine ljudima i narkoticima, korupcije, pranja novca, iznude, globalnih prevara u poslovanju), njegovo suzbijanje, dokazne radnje, zaštita svedoka...

Knjigu sam pročitala dva puta i preporučujem je ukoliko postoji interesovanje za tu tematiku, jer mislim da nije namenjena samo nama sa formalnim pravničkim obrazovanjem.

____________
Knjigu u šake  GeMuxua
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Wed Jul 08, 2020 9:08 pm
Evo još nekih knjiga kojima se rado vraćam...

Helensku književnost volim i poštujem, besmrtna je. Posebno bih izdvojila Euripidovu Medeju (zbog ekstrema i drastičnih odgovora na date okolnosti, klasična grčka tragedija) i Eshilovu Orestiju (zbog moralnih previranja)  Knjigu u šake  2082497439

A od komedija Aristofanove Žabe. Može se videti koliko je to delo genijalno ako se ubaci u tadašnji politički kontekst.

Dalje, gotivim i Šekspira. Ranije nisam, bio mi je dosadan. Dobro, Romeo i Julija mi je i dan danas smor  Rolling Eyes Ali zato savršena tragična četvorka (Hamlet, Magbet, Otelo i Kralj Lir)  Knjigu u šake  3689299699

Za sve četiri imam napisane svoje analize u jednoj svesci i na svako novo čitanje zaključim ponešto novo. Recimo da mi je Kralj Lir najdraža tragedija, najsveobuhvatnija da se tako izrazim.

Zatim, Dostojevski  Knjigu u šake  2923229199  How original  Knjigu u šake  2078043430

Pročitala sam skoro ceo njegov opus i jedino mi se Kockar nije dopao. Zločin i kazna mi je bila na tronu (još uvek je pri vrhu) dok nisam pročitala Braća Karamazovi prvi, pa drugi, pa treći put...

Dostojevski je suptilno ubacio sve moguće dileme i ravnomerno ih rasporedio u ovoj knjizi. O simbolici sa samom Rusijom i njenim obeležjima da ne govorim  Knjigu u šake  664804837

Onda Dvojnik i problematika podvojene ličnosti, pa Idiot gde je show ukrala Nastasja Filipovna (meni jedan od omiljenih ženskih književnih likova), Zapisi iz podzemlja u kojoj je Dostojevski izdominirao pronicanjem u ljudsku psihu...

Btw, za dela Dostojevskog važi isto ono što je maločas pomenuto za Šekspira - sveska, analize i nove spoznaje  Knjigu u šake  2078043430

A Tolstoj mi eto ne leži  Knjigu u šake  2729517241 Anu Karenjinu sam jedva pročitala u gimnaziji kad smo je obrađivali, Rat i mir sam godinama kasnije pokušala da čitam i odustala posle 25 strana...

Ne znam, Tolstoj mi je previše deskriptivan i više se oslanja na formu, nego na suštinu i poentu. Ne sviđa mi se to, umara me i učini da brzo izgubim interesovanje.

Džejms Džojsovi Uliks i Dablinci...Prvo je bilo dosta kontroverzno za vreme u kojem je nastalo, a i drugo takođe samo na manje eksplicitan i agresivan način. Svejedno, te knjige su rušile barijere u određenom domenu i to efikasno.

Lužinova odbrana od Vladimira Nabokova je nešto najbizarnije i najkonfuznije što sam pročitala, barem na prvo čitanje. Posle sam iz radoznalosti davala nove šanse knjizi i počela sam da je shvatam i prihvatam na kognitivnom nivou  Knjigu u šake  610785387

Umeće ratovanja (Sun Cu) i Vladalac (Nikolo Makijaveli) nisu knjige-knjige. To su how to vodiči inicijalno namenjeni ljudima određenih pozicija i autoriteta u nekadašnjim društvima/državama, ali zanimljivo je da su opstali i preživeli brojne promene tokom istorije i da su relevantni i sada u 2020. godini, što govori da se ta dela i autori istih ne mogu nazvati precenjenima, ma koliko god da se njihova imena/misli/teorije okolo nekontrolisano ekploatišu od strane kojekakvih pametnjakovića.

A opstali su zato što smisao onoga o čemu govore nije ograničen na sferu politike, vladanja i ratovanja. Ključ je u univerzalnosti i vanvremenosti  Knjigu u šake  2923229199

Iz oblasti mitologije obožavam Srpsku mitologiju od Sretena Petrovića. Detaljno, sistematično i ujedno zanimljivo ljubiteljima mitologije. Slično se odnosi i na Grevsove Hebrejske mitove.

Nordijska mitologija od Nila Gejmena je specifično štivo. Nije standardna knjiga o mitovima i mitološkim bićima, već je na fazon romana i pun je pogodak.

Jacksonova Celtic Myths & Tales jeste malo suvoparna i kruta, ali mi se kao takva svidela.

Ostalo...

Globalizacija i njene protivrečnosti (koherentna kritika negativnih efekata globalizacije) i Velika podela (o ekonomskim nejednakostima i njihovim posledicama) od Džozefa Stiglica...Stiglic je ekonomista, što ja nisam, ali se trudim da ukapiram one koncepte koji nisu isključivo stvar ekonomije, nego se "puca" na širu sliku.

Masovna psihologija fašizma Vilhelma Rajha sadrži prilično originalan i kompleksan osvrt na fašizam, i to čini mi se iz slabije razmatrane perspektive. I ima smisla.

Betelhajmova knjiga Značenje bajki mi u prvi mah nije legla. Mislila sam da su mu shvatanja zastarela i verovatno i jesu donekle, samo što bih prednost dala generalnoj poenti - zašto su bajke važne, koja im je funkcija i šta se čitanjem bajki dobija.

Što se tiče istorije, Maškinova Istorija Starog Rima je po mom mišljenju jedna od najkvalitetnijih. Uostalom, kako da ne volim Stari Rim kad sam još na prvoj godini faksa otkrila da su relikti tog vremena zapravo temelji našeg prava u velikoj meri  Knjigu u šake  2078043430

I nešto od Agate Kristi...Daleko sam od žestokog fana(tika), za to imamo Kristinu  Knjigu u šake  1161816250 Ali I ne osta nijedan je priča koja me je kupila.

Za početak, nikada je ne čitam noću kad sam sama kući Knjigu u šake  1543461474 Puna je jezive tenzije. I drugo, to je jedna od onih knjiga o kojima se može prodiskutovati i slobodno otići u dubiozu, pretresti sopstvene stavove. Love it  I love you

Honorable mentions:

- Najamni rad i kapital (Karl Marks)  Knjigu u šake  610785387
- Manifest komunističke partije (Karl Marks i Fridrih Engels)  Knjigu u šake  610785387
- Koka-kola socijalizam (Radina Vučetić)
- History of legal sources (Katančević, Vukotić, Vandenbogaerde, Minale)
- Nekronomikon (H.F. Lavkraft)
- Jadnici (Viktor Igo)

____________
Knjigu u šake  GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Mon Jul 13, 2020 3:24 pm
Konačno da se i ovdje oglasim. Very Happy

Voljela bih da više vremena posvetim čitanju. Od malih nogu mi je to jedna od omiljenih aktivnosti. Moram pomenuti Pipi dugu čarapu i Čudesne svijetove Volta Diznija. Tu je takođe bila zbirka priča koju sam dobila od rođaka kojoj nažalost ne znam ime jer se toliko raspala da više nemam korice. Ima ih preko 361, fale mi zadnje strane. Možda ih ima 365, guglala sam i nijedna korica mi ne djeluje poznato. Tu ima i grčkih mitova, nešto od Ezopa i raznih dječjih pričica koje su praćene sličicama.  Ovo pominjem kao moje prve susrete s književnošću. Onda  je  uslijedila Čiča Tomina koliba. Od lektira iz osnovne škole izdvajam Robinzon Kruso, Kroz pustinju i prašumu i Zov divljine.

U 6. razredu otkrivam Aleksandra Dimu. Počela sam sa Grof Monte Kristo inspirisana mojom bakom koju je nastavnik istjerao sa časa jer ju je uhvatio kako ne prati nego čita o Edmundovim pustolovinama. Knjigu u šake  10899980  Uslijedila su i ostala Dimina djela, ne znam koje više volim od kojeg. Kraljica Margo Knjigu u šake  10899980  Volim što spaja istoriju i fikciju i što kroz opuštajuće romane može dosta da se nauči o tom periodu u Francuskoj, o Bartolomejskoj noći itd.  Od osnovne škole tražim djela 20 godina kasnije i Čovjek s gvozedenom maskom, i prije 2 godine sam ih našla. Još jedno klasično djelo koje izdvajam iz tog mog perioda otkrivanja ljepota književnosti u osnovnoj školi je Manon Lesko. Ne znam koliko sam je puta čitala.

Tada sam iznajmljivala  knjige iz biblioteke i tako sam čitala klasike poput Orkanskih visova, Tese od Dubervila i Olivera Tvista. Htjela sam da pročitam i Ben Hura, ali ga nisam mogla naći. Moja nastavnica srpskog mi je u 8. razredu pozajmila njenog Ben Hura iz biblioteke njene bake, izdanje iz 1892. ili 1898. Uglavnom iz te decenije je. Baš mi je bila čast što je imala povjerenje da mi je pozajmi. Čitala sam je u dahu.

Dalje ne mogu da ne pomenem knjigu koja je na prvom mjestu i koju jedino konstantno čitam od 9. godine do danas,  a to je Biblija ili Sveto Pismo. Knjiga nad knjigama. Nevjerovatno duhovno ispunjenje mi donosi njeno proučavanje, povezivanje stihova, kopanje za odgovorima... Sastoji se od 66 odvojenih knjiga pisanih tokom 1600 godina i sve čine savršenu cjelinu. Posebno izdvajam 1. knjigu Mojsijevu, knjigu o Jestiri, knjigu proroka Danila i Otkrivenje. Imam razne prevode, elektronske i u štampanoj formi, konkordans u elektronskoj formi i sve to pomaže prilikom istraživanja i razumjevanja. Tu su i brojne knjige koje je tumače, komentari... Ima ih zaista dosta pa neću nabrajati. Ali pomenuću Žaka Dukana koji je doktor za Danilovu knjigu. Dodaću još da i poznavanje istorije i okolnosti koje su vladale u periodu kada je pisana dosta pomažu u razumjevanju, ali i različiti prevodi i poznavanje grčkog i jevrejskog jezika i gramatike. Ko nema tu prednost, konkordans je od velikog značaja. Imam dva rokovnika sam bilješkama koje čuvam kao oči u glavi. Na jednom, odnosno dva mjesta, su mi sažete brojne informacije. Imam tu i zalijepljene mape tadašnjih zemalja o kojima se govori i kojima se sve to dešavalo.

U principu literaturu dijelim na duhovnu i ona koja to nije. Obje dijelim na dva dijela. Duhovnu dijelim na čisto teološke knjige koje tumače Bibliju i na životna iskustva hrišćana. Te biografije mogu biti interesantne i onima koji nisu obavezno hrišćani ili  uopšte vjernici. Recimo knjiga o Dezmondu Dosu.

Neduhovnu literaturu dijelim na ozbiljniju i na onu za mozak na ispašu. Nekada nisam sigurna kojoj grupi neka knjiga pripada, ali nije ni bitno. Nije to tako stroga granica.  Very Happy Moram priznati da u zadnje vrijeme više naginjem ovoj drugoj grupaciji, posebno u toplim danima. Very Happy

Nastaviće se... Very Happy

The common people pray for rain, healthy children, and a summer that never ends. It is no matter to them if the high lords play their game of thrones, so long as they are left in peace.

I meni se sviđa ovaj citat.

Po Fire and Blood će biti rađen spin-off GoT-a i mogu da kažem da im materijala definitivno neće zafaliti.

Mogu misliti koliko jedva čekaš. Very Happy

Dalje, gotivim i Šekspira

Ja i ne baš.  Embarassed  Embarassed  Mislim, cijenim ga i shvatam njegovu vrijednost razumski. Ali nisam se uspjela vezati za njegova djela, ne znam kako bih to bolje objasnila.  Knjigu u šake  245301646

Zločin i kazna mi je bila na tronu (još uvek je pri vrhu) dok nisam pročitala Braća Karamazovi prvi, pa drugi, pa treći put...

Moram priznati da Zločin i kaznu nisam čitala i stvarno me je blam to priznati, bez foliranja. I u planu je i nikako da krenem, iako sam jako radoznala kako ću plivati u dubinama tog romana. Karamazove sam čitala u jednom specifičnom dijelu života, kada sam bila iscrpljena, psihički prije svega. I po tome je pamtim. Dubinu Dostojevskog i moje rastrojstvo.  Knjigu u šake  1543461474  Doduše, možda je u tome i  bila ljepota čitanja tog djela.  Knjigu u šake  2078043430

Tolstoj mi je lakši,  ja volim Anu Karenjinu.  I love you Bukvalno sam je gutala. Obožavala sam da je analiziram.


Od ruskih djela volim i Tihi Don od Šolohova. Zaista sam uživala u toj knjizi i mogla bih je reprizirati.

I nešto od Agate Kristi...Daleko sam od žestokog fana(tika), za to imamo Kristinu   Knjigu u šake  1161816250  Ali I ne osta nijedan je priča koja me je kupila.

Za početak, nikada je ne čitam noću kad sam sama kući

Drago mi je da si je pomenula jer sam ti jednu htjela predložiti za jesen, a da ne zvučim smarački.  Knjigu u šake  3665418065 Naime, kako voliš jesen i Noć vještica htjela sam ti predložiti Poaro roman "Noć vještica". Prava atmosfera tog praznika, morbidna i mračna, i jedan od dva Poaro romana u kojem je žrtva specifična po grupaciji kojoj pripada pa je samim tim  i posebno težak. E sad, nisam je čitala još, ali mislim da ću stići ovog ljeta. Gledala sam samo film, ali kako su svi filmovi vjerno predstavili atmosferu iz knjige onda mislim da je ta knjiga slične atmofere kako je prikazana  u filmu. U stvari sam ti ranije još htjela predložiti i film, ali možda bolje da prvo bude knjiga. Very Happy

10 malih crnaca  sam čitala dva puta, možda i tri. Mislim da više neću.  Knjigu u šake  2078043430 Odlična je, ali previše zastrašujuća.

Za ljetni period predlažem takođe njena dva romana. Opasnost u End Hausu i Zlo pod suncem.  Very Happy Ne znam da li su bolji filmovi ili knjige. Čak mi se i dopada stari film Zlo pod suncem s P. Ustinovim.


____________
Knjigu u šake  Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Tue Jul 14, 2020 9:29 pm
Od lektira iz osnovne škole izdvajam Robinzon Kruso

Ja sam priželjkivala da budem Robinzon Kruso. I dalje to ponekad poželim  Knjigu u šake  2078043430

Počela sam sa Grof Monte Kristo inspirisana mojom bakom koju je nastavnik istjerao sa časa jer ju je uhvatio kako ne prati nego čita o Edmundovim pustolovinama.

Awww, tvoja baka rebelde  Knjigu u šake  2923229199

Mogu misliti koliko jedva čekaš.

Yaaasss  Knjigu u šake  2355236270 Samo neka okupe jaku i talentovanu glumačku ekipu. Ukoliko misle da odrade adaptaciju knjige kako valja, moraće ozbiljno da se posvete izboru glumaca zbog kompleksnosti likova.

Ali nisam se uspjela vezati za njegova djela, ne znam kako bih to bolje objasnila.

Razumem te, pošto bukvalno ne poznajem nikoga ko voli Šekspira  Knjigu u šake  1543461474 Sem Terese iz "Terese", ona očigledno ceni Hamleta čim je prigrabila frazu "biti ili ne biti" za personalni moto i zvezdu vodilju  Knjigu u šake  2078043430

Doduše, možda je u tome i  bila ljepota čitanja tog djela.

Verovatno. Takođe je verovatno da Dostojevski ume da probudi mazohizam u čoveku. Ja to iz iskustva Knjigu u šake  1543461474

Od ruskih djela volim i Tihi Don od Šolohova. Zaista sam uživala u toj knjizi i mogla bih je reprizirati.

Tihi Don nikada nisam čitala, a volela bih. Štaviše, nalazi mi se na must read listi. Planiram ga za zimu.

Naime, kako voliš jesen i Noć vještica htjela sam ti predložiti Poaro roman "Noć vještica". Prava atmosfera tog praznika, morbidna i mračna, i jedan od dva Poaro romana u kojem je žrtva specifična po grupaciji kojoj pripada pa je samim tim  i posebno težak.

Za ljetni period predlažem takođe njena dva romana. Opasnost u End Hausu i Zlo pod suncem.

Oho, evo novih stavki za must read listu. Krenula bih uskoro od Zlo pod Suncem  Knjigu u šake  1161816250

A kakva je Leš u biblioteci? Pre otp dobrih 15 godina sam na TV-u uhvatila deo tog filma iz Miss Marple serijala filmova (sa Joan Hickson) i slabo se sećam odgledanog, pa sam mislila da pročitam knjigu.

Btw, super što si detaljnije opisala svoj doživljaj Biblije i kako izgleda bavljenje njome, s obzirom na to da odavno želim da je pročitam iako nisam religiozna, ali sam imala nedoumice oko toga koliko mi je predznanja (iz istorije prvenstveno) potrebno i da li postoji nešto na šta posebno treba da obratim pažnju prilikom čitanja, pogotovo što bi mi to bio prvi susret sa Biblijom.

____________
Knjigu u šake  GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Fri Jul 17, 2020 8:18 pm


Awww, tvoja baka rebelde  

I jeste bila drugačija i otkačena na neki način, posebno kad uzmemo period kada je ona odrastala i bila mlada. Uvijek je znala pametno da odgovori i odbrusi kad treba, ali i da lupi nešto smiješno. Bila ja načitana i izuzetno spretnih ruku, heklala je i pravila goblene. Čuvam njene radove kao oči u glavi. Isheklala je i ogromni prekrivač za francuski krevet. I kao uspomenu na nju imam jednu knjigu o kukičanju koju sam voljela kao mala i stalni gledala sličice. Na kraju mi je poklonila. I počela me je učiti heklanju... A onda moždani udar i zadnjih više od 10 godina života je provela vezana za postelju. Ali nije izgubila na umnoj snazi. Boli me kako je završila život i njene rane od dekubitusa koje su se na kraju pojavile i koje sam ja previjala jer ljekari nisu htjeli doći. I boli me što zadnjih dana nisam bila više sa njom. Sad  Uh da ne idem dalje...




Tihi Don nikada nisam čitala, a volela bih. Štaviše, nalazi mi se na must read listi. Planiram ga za zimu.

Eto da inspirišemo jedna drugu. Jedna da čita Dostojevskog, a druga Šolohova. Knjigu u šake  2355236270

A kakva je Leš u biblioteci?

Mislim da je nisam čitala. Nisam pročitala sve romane sa miss Marple. Kući imam samo Šifru Nemesis, a davno sam čitala neke iz gradske biblioteke. Ubistvo u Vikarijatu (pogodila sam ubicu  Knjigu u šake  610785387 ), Hotel Bertram,  Najavljeno ubistvo, Razbijeno ogledalo. Sve su mi svidjele, a za zadnju preporučujem i film 1980. (The Mirror Crack'd) Dobar je i sve su  same zvijezde u njemu. Sa kupovinom i čitanjem (u nekim slučajevima i ponovljenim čitanjem)  miss Marple bih krenula nakon što završim sve sa Poaroom.

Btw, super što si detaljnije opisala svoj doživljaj Biblije i kako izgleda bavljenje njome, s obzirom na to da odavno želim da je pročitam iako nisam religiozna, ali sam imala nedoumice oko toga koliko mi je predznanja (iz istorije prvenstveno) potrebno i da li postoji nešto na šta posebno treba da obratim pažnju prilikom čitanja, pogotovo što bi mi to bio prvi susret sa Biblijom.

Predznanje iz istorije pomaže, ali nije presudno. Dok npr. upoređivanje raznih prevoda jako pomaže. Pa i konkordans. Postoji aplikacija MySwordBible gdje u prevodu kralja Jamesa (KJV) postoji i  mini-konkordans i može se provjeriti koja tačno riječ tu stoji na jevrejskom/grčkom i što ona sve može da znači. Npr. u našem jeziku za neki izraz postoji samo jedna riječ, a u jevrejskom više njih. I onda u našem prevodu stoji samo jedna riječ na više mjesta, a kad se pogleda originalni tekst vidimo da su korištene  različite riječi na jevrejskom  koje označavaju različite nijanse, da tako kažem, iste pojave. I onda se bolje i razumije tekst.

E sad sam ja malo zakukuljila jer je definitivno za prvo čitanje i dok se ne stekne neko iskustvo, previše raditi i gorenavedeno. Treba imati neku skromnu osnovu pa se na nju kasnije nadograđivati. I naravno nije sve teško. Ima dijelova koji su laki za razumjeti, i onih teških oko kojih ni doktori teologije ne mogu biti 100 % sigurni, jer je ona rudnik koji nema dna. Naravno i ti  laki dijelovi su duboki i kad  se krene u ponovljena čitanja i čitanja nađe se još poruka, veza i dubina. Ali ono što je bitno je ne kretati sa predrasudom da je teško, ne odustajati kad se naiđe na nešto što je teško i čudno. Evo možda bi dobar savjet bio da se krene s Novim zavjetom.

Sad ću pokušati ukratko da opišem od čega sa sastoji Biblija, a da te ne udavim pa da odustaneš. Very Happy  Mada sve se to može naći i saznati, ali mi je zadovoljstvo da i ja prepričam.

Dakle, imamo Stari  i Novi zavjet.

Stari zavjet je pisan u periodu od 1500. godine prije nove ere  do 400. godine prije nove ere. Sastoji se od 39 knjiga koje prate vrijeme od nastanka svijeta pa upravo do perioda oko 400. godine p.n.e.  Stari Zavjet  (Tanak  ili TNK) je uglavnom pisan na jevrejskom osim manjeg dijela ( 6 ili 7 glava knjige proroka Danila) koji je pisan na aramejskom (rekla bih da je to tada bio jezik koji je danas kao engleski, u smislu da je bio poznat ljudima). Čine ga tri cjeline: Petoknjižje (Tora), Spisi (Ketuvim)  i   Proroštvo (Neviim).

Petoknjižje ili 5 knjiga Mojsijevih (Postanak, Izlazak, Levitska, Brojevi i Ponovljeni zakoni) opisuje sve od početka istorije, nastanak jevrejskog naroda, njihov odlazak u Egipat, ropstvo i izlazak iz ropstva. Taj dio ide do sredine 2. Mojsijeve (tj. do sredina Izlaska). E onda kroz ostatak Petoknjižja naravno ima još raznih opisa događaja i dešavanja, ali velikim dijelom su opisani zakoni (moralni, ceremonijalni, zdravstveni...), pa praznici koji su se svjetkovali... Interesantno da u dijelu koji govori o zdravstvenim propisima se govori o karantinu kao o mjeri spriječavanja širenja bolesti (gube koja je tada postojala).

Spise čine 17 knjiga koje slijede nakon Petoknjižja. Prvih 12 su istorijske knjige koje govore o svemu što se dešavalo jevrejskom narodu, malo je reći da je interesantno. Nakon toga slijedi još 5 knjiga koje bih nazvala mudrosnim knjigama, a ima i poezije. Tu se ubraja Knjiga o Jovu koja govori o njegovom životu, ali se ipak ne ubraja u istorijske knjige jer se bavi dubokim životnim pitanjima i problemom nevine patnje više nego događajima samim po sebi. Dalje su tu još Psalmi Davidovi, Priče Solomunove ( u hrvatskom prevodu "Mudre izreke"), Knjiga propovjednika i Pjesma nad pjesmama. Zadnja govori o muško-ženskoj ljubavi i odnosu bračnih drugova kroz poeziju. U Pričama Solomunovim ima pregršt praktičnih savjeta i izreka, i vjerujem da bi ti se mnoge svidjele.

Proroštvo ide na kraju i čini ga 17 knjiga. Proroštvo samo po sebi govori što znači pa ne moram mnogo objašnjavati. Bavi se ne samo jevrejskim narodom nego budućnošću tadašnjih okolnih naroda i gradova. Ovaj dio je možda i najkompleksniji za razumjeti. Ali to ne važi za kompletno proroštvo. Opet kažem, ima i lakših i težih dijelova, ali zajedno čine savršenu cijelinu.

I na kraju, Novi zavjet... Čine ga 27 knjiga i pisane su sve u prvom vijeku nove ere i na grčkom jeziku. Čine ga 4 jevanđelja, Djela apostolska, poslanice i Otkrivenje.

Jevanđelja govore o rođenju i životu Isusa Hrista.
Djela apostolska govore o nastanku i širenju hrišćanstva od 31. godine nove ere pa dalje.
Poslanice su pisma upućena od apostola raznim crkvama sa duhovnim savjetima, smjernicima i ako treba, i ukorima. Ima ih ukupno 21.
Otkrivenje je jedina proročka knjiga Novog zavjeta, u njoj se nalazi završetak svih 65 knjiga i ona je posebno zadovoljstvo za shvatiti. Mnogim teolozima je Otkrivenje najveći izazov. Isto važi za Knjigu proroka Danila iz Starog zavjeta. Njih dvije se istražuju zajedno i predstavljaju posebno sladak zalogaj.

Dosta biblijskih filmova je pravljeno ima ih dobrih, i mogu ih preporučiti u drugoj temi, mada sam neke već i pominjala. Iako je svakako bolje prvo čitati Bibliju možda bi ti bilo zanimljivo vidjeti i filmski materijal po nekom njenom dijelu.

Eto mogla bih još, ali se bojim da sam već odužila. Pišem o onome što volim pa je teško stati. I za kraj možda još jedan savjet, a to je da za Bibliju izdvojiš nekih pola godine/godinu. Npr. svaki dan po 2, 3, 4 ili 5 glava. (Svaka od 66 knjiga je podjeljena na glave i stihove) Na taj način se nećeš jako zamarati, a bolje je pročitati manje u jednom danu pa shvatiti, nego čitati stihijski i previše odjednom pa se umoriti i odustati. Naravno, ne mora to čitanje nekoliko poglavlja na dan biti univerzalno pravilo. Ja sam imala periode i takvog i stihijskog čitanja. Very Happy Postoji i aplikacija koja sračuna koliko poglavlja treba pročitati dnevno, obilježavaš što si pročitala i ona ti javlja ako imaš kašnjenje i sl.

I evo sad još ovo, i definitivno kraj. Standardni prevod kod nas je Daničić-Karadžić. Usput, Karadžiću posao prevođenja i objavljivanja prevoda Novog zavjeta nije bio nimalo lak, to je je bio baš veliki put. Prevod je dobar, ali možda je sam jezik arhaičan sa nekim nama možda nepoznatim riječima. Zato uz njega valja imati još neki prevod na našem jeziku (Savremeni srpski prevod, Bakotićev, neki od hrvatskiih prevoda...) Svakako je Daničić-Karadžić svuda prisutan, i lako ga je naći.

Inače, tek treba da pišem nastavak na moj prethodni post u ovoj temi.  Knjigu u šake  2078043430 To ću drugi put. Knjigu u šake  610785387

____________
Knjigu u šake  Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Fri Jul 17, 2020 11:15 pm
Hvala ti na svim smernicama i objašnjenjima u vezi Biblije Knjigu u šake  2082497439  

Doslovno mi je bilo potrebno da mi neko iz ličnog iskustva predoči šta mogu da očekujem i kako da pristupim njenom izučavanju na pravi način.

Ali ono što je bitno je ne kretati sa predrasudom da je teško, ne odustajati kad se naiđe na nešto što je teško i čudno.

Složila bih se sa ovim stavom, ali ne brini jer što je nešto teže i čudnije to sam dalje od odustanka  Knjigu u šake  610785387

I za kraj možda još jedan savjet, a to je da za Bibliju izdvojiš nekih pola godine/godinu.

Ofc, i planirala sam da joj posvetim više vremena, ne bih sebi postavljala stroge rokove. Prioritet mi je da razumem šta sam pročitala.

Kada se opremim i pripremim i započnem sa čitanjem, pretpostavljam da ti neće biti problem da s vremena na vreme na ovoj temi razmenim utiske/mišljenja o pročitanom s tobom?  Embarassed

Eto da inspirišemo jedna drugu. Jedna da čita Dostojevskog, a druga Šolohova.

Aha Very Happy Zločin i kazna bi ti bio odličan start zbog stila, tematike i likova u romanu. Naravno, ako izuzmemo Braću Karamazove što si već čitala.

Posle bih ti savetovala da nastaviš sa njegovim manje ličnim a više društveno-političkim delima, poput Zli dusi i Bedni ljudi.

Zatim mu se polako "približi" sa delima koja pored ostalih sadrže i jaču psihološku komponentu (Dvojnik i Mladić).

A na kraju ga udri lično po Dostojevskom  Knjigu u šake  1543461474  Msm, za kraj ostavi dela u koje je uneo sebe i dešavanja iz svog života. Ne direktno, nego kroz likove, radnju i poentu. To su Zapisi iz podzemlja, Zapisi iz mrtvog doma, Idiot, Kockar.

Boli me kako je završila život i njene rane od dekubitusa koje su se na kraju pojavile i koje sam ja previjala jer ljekari nisu htjeli doći. I boli me što zadnjih dana nisam bila više sa njom.

Sve ovo jeste tužno i nekako porazno i nefer. Mislim da prave utehe nema, osim lepih uspomena i činjenice da si je istinski poznavala i bila bliska s njom.

Ja baku i dedu sa tatine strane nisam ni upoznala. Deda je umro kad je tata imao 16 godina, a baka par godina kasnije. Onda je na tatu pao teret svih obaveza i odgovornosti, pošto je bio najstarije dete u porodici.

Šokirala sam se kad mi je tata rekao da je obična čokolada za njega bila luksuz i nisam više htela da ga ispitujem ni o čemu iz tog perioda.

Mama nije imala tih problema, ni njeni roditelji, ni roditelji njenih roditelja...Baku i dedu sa mamine strane sam poznavala. Bili su seoski ljudi, uglednija seoska kuća. Lepe i uredne živote su vodili, bez stresova, lepo su i umrli...Premda je bliskost sa njima izostala, jer su živeli "preko granice" i viđali smo se tipa max 2 puta godišnje.

I tako se i ja raspisah oko svog porodičnog stabla. Što nije off-topic, zato što...život piše romane  cat

____________
Knjigu u šake  GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Sat Jul 18, 2020 7:19 pm
Kada se opremim i pripremim i započnem sa čitanjem, pretpostavljam da ti neće biti problem da s vremena na vreme na ovoj temi razmenim utiske/mišljenja o pročitanom s tobom?  

Još pitaš. Knjigu u šake  2082497439

osim lepih uspomena i činjenice da si je istinski poznavala i bila bliska s njom.

U pravu si. Evo još jedne anegdote vezane za nju. Nakon strašnog zemljotresa '79. se ponavljalo dosta manjih, i nekih mjesec dana nakon njega je bio još jedan jači, ne tako jak, ali dovoljno da svi ljudi istrče iz zgrada. Mamu je zatekao u školi, i kad je podrhtavanje prestalo, i došla do zgrade i cijeli komšiluk je bio ispred sem njene majke. Ona je ležala na kauču i nije joj na pamet padalo da izlazi i nastavila bi da gleda fudbal da nije, zamisli, nestalo struje. Knjigu u šake  2078043430


Šokirala sam se kad mi je tata rekao da je obična čokolada za njega bila luksuz i nisam više htela da ga ispitujem ni o čemu iz tog perioda.

Pametno.  pale Smatram da o takvim stvarima ljudi treba da pričaju ako žele, a ne jer ih neko pita, pa makar i neko blizak. Znam po sebi.

Ja jedino nisam upoznala djedu po maminoj strani jer je umro mlad i mama ga jedva pamti. Ono što znam je da su on i baka imali divan brak i da joj kasnije nije padalo na pamet da se nakon njega udaje, iako je imala priliku.

S roditeljima mog oca je drugačija priča. Nisam s njima ostvarila bliskost, iako su bili u gradu pored. S djedom ni tata nije mogao biti blizak, bilo mu je teško odrastanje pored njega, jer je pio.

Baka je bila posebna priča. Vjerovala je u vještice, gatare i vračare, i to je manji dio priče. Iskreno, boli me što taj odnos nije mogao biti drugačiji. Zbog bake i njenih ideja nije ostvarena značajna bliskost s ostatkom rodbine, i to je tako ostalo, i sve u svemu, od oca imam samo polu-sestru s kojom nisam bliska koliko bih željela zbog ovih i onih razloga. Jednim manjim dijelom sam i ja kriva, ali i za taj dio za koji sam kriva postoji razlog i objašnjenje.


I tako se i ja raspisah oko svog porodičnog stabla. Što nije off-topic, zato što...život piše romane

Baš tako. Recimo, moja mama je rođena u Kninu zbog prirode posla njenog oca koji se više puta selio po ex-Yu prostorima. Tamo su kratko živjeli. Babina sestra je došla u posjetu iz mog grada u Knin, da vidi sestru i sestričnu i da bude s njima neko vrijeme. I pogođaj što? Tamo je ostala jer je upoznala maminog teču, i dan danas su u divnom braku i tamo žive. Dok su mama, baka i djeda poslije otišli dok je mama još bila sasvim mala.

Nakon ovog životnog romana obećavam da će sledeći post biti samo moj nastavak o knjigama.

____________
Knjigu u šake  Granho16
Sponsored content

Knjigu u šake  Empty Re: Knjigu u šake

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum