Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Ana
Ana
Admin
Posts : 3211
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Mon Apr 24, 2023 7:03 pm
Nego jesam li se pohvalila da imam cijelu kolekciju izdatih Agatanih djela? Poslednjih 8 knjiga koje su mi falile i koje sam naručila su konačno došle do mene i čekaju na ljeto

Congrats Knjigu u šake  - Page 14 2355236270

U filmu ima nekih izmjena, jedna mi se nije dopala.

Baš me zanima koje su izmene napravili. Ali videću kad stignem do filma.

____________
Knjigu u šake  - Page 14 GeMuxua
Ana
Ana
Admin
Posts : 3211
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Wed May 03, 2023 9:55 pm
Pročitala sam Slonovi pamte. Jedna od onih priča u kojima akcenat nije na misteriji, već na tragičnoj prošlosti koja utiče na sadašnjost.

Da prava Moli nije ona Moli koja je usmrćena metkom i nađena pored Alistera moglo se naslutiti od momenta kada je otkriveno da je imala sestru bliznakinju sa psihičkim smetnjama i nimalo prijatnom istorijom ponašanja, ali je postalo jasno onda kada smo saznali kako je "Doli" nastradala par nedelja pre (samo)ubistva bračnog para Rejvenskroft.

No, kao što rekoh, nije u tome poenta. Poenta je u porodičnoj tragediji čije su nerazjašnjene okolnosti ostale da vise u vazduhu. I stvarno jeste bilo tragično za sve aktere, a možda najviše za Seliju koju je taj događaj ispratio u odraslo doba.

Tragedija za Moli, jer je tako bespotrebno izgubila život, dok je na samrti preklinjala da Doli bude pošteđena posledica svog postupka. Tragedija za Alistera, jer je uradio to što je uradio vođen višestrukim i pomešanim dužnostima (da ispuni obećanje dato Moli i zaštiti joj sestru, kao i da zaštiti druge od te iste sestre).

Tragedija za Doli, jer je očigledno bolovala od ozbiljnog i teškog mentalnog poremećaja koji joj je oduzeo šansu za normalno rasuđivanje i samim tim za normalan život. A tragedija i za Zeli, jer je ćutala i živela sa tim teretom svih ovih godina.

Pretužna priča, svakako Neutral

Ariadne Oliver je izdominirala, kako volim njena istraživanja i kasnije diskusije o tome sa Poarom. U ovoj knjizi je baš bila zastupljena i aktivna.

Imam samo jedno pitanje. Možda mi je promaklo, možda je spomenuto negde, ali šta se desilo sa Dolinom ćerkom? Da li je rečeno gde je ona završila nakon smrti svog brata i nakon što je isplivala na površinu činjenica da joj je majka poremećena? Gde su je odveli? Ko ju je odgojio?

____________
Knjigu u šake  - Page 14 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Thu May 04, 2023 10:32 am
No, kao što rekoh, nije u tome poenta. Poenta je u porodičnoj tragediji čije su nerazjašnjene okolnosti ostale da vise u vazduhu. I stvarno jeste bilo tragično za sve aktere, a možda najviše za Seliju koju je taj događaj ispratio u odraslo doba.

Da, kao kod Prasića, slučaj se desio u prošlosti i odrasla ćerka želi da sazna istinu. Ali kao što si rekla, ovdje je veći akcenat na samoj tragediji i na atmosferi koje sa proteže i na sadašnju radnju. Svakako priča sa blizankinjama koje su iste samo fizički, ne u smislu, jedna je dobra, druga zla, nego u smislu psihičkoj zdravlja + Ariadne Oliver i njen vedri duh koji olakšava priču su dobitna kombinacija.

Imam samo jedno pitanje. Možda mi je promaklo, možda je spomenuto negde, ali šta se desilo sa Dolinom ćerkom? Da li je rečeno gde je ona završila nakon smrti svog brata i nakon što je isplivala na površinu činjenica da joj je majka poremećena? Gde su je odveli? Ko ju je odgojio?

Na njoj je vrlo mali akcenat u knjizi i možda bi bilo bolje da je imala više prostora. Samo se sjećam da sam se iznenadila koliko se malo spominjala, a ako je kao u filmu, poslali su je u Kanadu da tamo odrasta u nekoj porodici koja nešto dođe Zeli.

____________
Knjigu u šake  - Page 14 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3211
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Thu May 04, 2023 10:31 pm
a ako je kao u filmu, poslali su je u Kanadu da tamo odrasta u nekoj porodici koja nešto dođe Zeli.

Znači u filmu je zastupljenija. Hvala na odgovoru Very Happy

____________
Knjigu u šake  - Page 14 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Fri May 05, 2023 6:34 pm
Više nego u filmu svakako. Eto detalj gdje je ona odrastala mi je skroz ispario iz sjećanja. Doduše, knjigu sam samo jednom čitala prije 2 ili 3 godine, a film sam gledala dosta puta.

____________
Knjigu u šake  - Page 14 Granho16
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Wed Jul 05, 2023 2:53 pm
Kad krenu plaže, zna se što još kreće Knjigu u šake  - Page 14 2315767614 Knjigu u šake  - Page 14 2315767614 Knjigu u šake  - Page 14 2315767614

Najavljuje se ubistvo Roman sa gospođicom Marpl i klasičnim Agatinim zapletom. Selo, krug od nekoliko porodica, neobičan način izvršenja ubistva i krajnje simpatičan kraj. Uživala sam u cjelokupnoj atmosferi, a ubicu nisam ni najmanje naslutila. Motiv ubistva i pokušaja ubistva se na startu i ne mogu naslutiti, mada kod motiva nije bilo ničeg novog u odnosu na ostale romane.

U 4.50 sa stanice Padington Početak u vozu mi je bio genijalan i neobičan, kao i istraga koju je sprovela gospođica Marpl, ali kasnije mi se već manje dopao kako su Krakentorpovi više mjesta zauzimali u priči. Lusi bi mi se po defaultu trebala više svidjeti nego što jeste. Valjda je lik zvučao previše dobro da bi bio realan Knjigu u šake  - Page 14 2078043430  Što se tiče identiteta ubice u jednom momentu jesam naslutila da je to doktor, ali samo zbog toga što sam išla po receptu da to mora biti neko koga ne očekujemo. Znali smo da je muškarac i ko god da je bio od troje braće ne bi bio neko iznenađenje, pa sam pomislila da može biti doktor jer nema drugih muških likova.

Međutim, razrešenje misterije mi je delovalo prejednostavno, možda je falilo više kompleksnosti u motivima ubice. Očekivala sam, zapravo, više povezanosti između tog ubistva i porodice Krakentorp.

Upravo tako.

Džep pun raži

Vajbom podseća na "Božić Herkula Poaroa", takva joj je atmosfera

Isto sam to pomislila kad sam je krenula čitati Very Happy Više mi se dopala od prethodne. Ubistvo se dešava na samom startu dok još nismo upoznati sa likovima i žrtvom, pa je to bila dodatna zanimljivost. Ni najmanje nisam očekivala da je Gledis nenamjerno ubila  Reksa tako da mi se kompletno razriješenje dopalo.

Na njega nisam nešto sumnjala, ali se savršeno uklapa.

Meni je bilo sumnjivo kada je bratu rekao da mu prepusti one akcije koje su bezvrijedne uključujući i rudnik u Africi. Nisam sumnjala u njega kao ubicu, ali jesam da je zbog nečega tražio taj rudnik i da ima neki interes.

Tužno mi je bilo kada na samom kraju gđica Marpl čita Gledisino pismo i gleda fotku na kojoj su Gledis i Lanselot koji joj se lažno predstavljao kao Albert Evans. Gledisina naivno zaljubljena, a Lanselotova hladnokrvna faca

I meni i baš je upečatljivo na koji način je Džejn došla do dokaza onoga što je već znala. A da pismo nije bilo izgubljeno ne bi morala ni da se bavi istraživanjem. I još mi je zanimljivo što je iz isječaka novina koje Gledis čuvala donijela zaključke i to što joj je uopšte palo na pamet da ih pregleda i pročita Very Happy

Sada mogu da napravim kompletnu rang listu romana sa gospođicom Marpl. Dosadašnja mi nije bila potpuna.


1. Napuklo ogledalo
2. Karipska misterija
3. Leš u biblioteci
4. Ubistvo u vikarijatu
5. Najavljuje se ubistvo
6. Uspavano ubistvo
7. Zlokobni prst
8. Džep pun raž
9. U 4.50 sa stanice Padington
10. Hotel Bertram
11. Ruka brža od oka
12. Nemesis

Nakrivljena kuća je Agati bila jedna od omiljenih knjiga koje je napisala. Atmosfera je tipična, u okviru jedne bogataške porodice i njihove kućerine. Ubijen je djeda glavne junakinje, a pretpostavljalo se da je motiv novac. Knjigu sam čitala odavno i ono što sam zapamtila je upravo identitet ubice jer je najspecifičniji od svih Agatinih ubica. Sada mogu da napravim rang liste i "ostalih" Agatinih romana, onih kod kojih se ne ponavlja neki glavni lik.

1.  And Then There Were None
2. The Sittaford Mystery
3. Crooked House
4. Why Didn’t They Ask Evans?
5. Ordeal by Innocence
6. Death Comes as the End
7. The Pale Horse
8. Endless Night
9. They Came to Baghdad
10. Passenger to Frankfurt
11. Destination Unknown

Pročitala sam još Tajnu sedam satova sa nadzornikom Batleom. To je inače prva knjiga Agate Kristi koju sam pročitala kada sam je otkrila sa 15 godina. Iskreno upamtila sam je kao zanimljiviju nego što mi je sada bila. Početak je dobar, grupa prijatelja priređuje jednu šalu da bi se to okončalo ubistvom. Ali kasnije će se ispostaviti da su u poleđini priče zapravo tajne oragnizacije i sl. Ne radi se o tome da roman nije dinamičan i zanimljiv za praćenje nego o tome što više volim one sa drugačijom atmosferom. U ovom romanu se pominju događaju iz prethodnog, Tajna zamka Čimniz, čak se i dešava na istom na mjestu i sa istim glavnim likovima, ali kako sam mislila da Satovi prvi Batleov roman pročitah prvo njega. Druga stvar, htjela sam pročitati taj jedan što mi je bio poznat da bih ostavila na kraju 3 koja nikad nisam čitala.

____________
Knjigu u šake  - Page 14 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3211
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Fri Jul 07, 2023 5:13 pm
Blago tebi, jer...plaža flower A čitanje leti je najlepše i najmagičnije upravo na plaži.

Ja ništa nisam pročitala u poslednje vreme, nemam dovoljno koncentracije, ali imam u planu nekoliko knjiga koje bih volela da pročitam uskoro (tu su i neki Poirot romani, između ostalog).

____________
Knjigu u šake  - Page 14 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Tue Jul 11, 2023 9:57 am
Pretpostavljam da su te nakon gledanja serije poželjela neke priče i pročitati. Koje su ti na listi? Knjigu u šake  - Page 14 610785387

____________
Knjigu u šake  - Page 14 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3211
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Thu Jul 13, 2023 5:53 pm
Da, pojedine ekranizacije su me navele da poželim da se upoznam i sa izvornim materijalom Very Happy

Na listi su mi:

- Ubistvo na terenu za golf
- Rupa
- Posle sahrane
- Gospođa Makginti je mrtva
- Sastanak sa smrću

____________
Knjigu u šake  - Page 14 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6049
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Wed Jul 19, 2023 3:05 pm
- Ubistvo na terenu za golf

Možda mi se film i malko više dopao od romana, u svakom slučaju dopale su mi promjene vezano za like Belle.

- Rupa

U ovom slučaju mi je roman bolji i bio mi je zanimljiv dok mi ekranizacija nije među dražim. Nije loša nego eto taj tip priče mi je više prijao u pisanom obliku.

- Posle sahrane

Ova mi je odlična i bila mi je baš zabavna. Iako je ekranizacija na nivou knjiga mi je draža Very Happy


- Gospođa Makginti je mrtva

Sjećam se da sam pročitala tačno pola knjige za jedno jutro na plaži Very Happy Neće te razočarati, rekla bih da je atmosfera identična onoj iz filma, a film ti se dopao tako da će ti i roman biti pun pogodak Very Happy


- Sastanak sa smrću

Motiv za ubistvo u knjizi će te iznenaditi, a inače mi je više prijala od filma na koji nemam posebne zamjerke, ali isto kao za Rupu valjda mi tip priče više prija u pisanom obliku.

____________
Knjigu u šake  - Page 14 Granho16
Sponsored content

Knjigu u šake  - Page 14 Empty Re: Knjigu u šake

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum