Svijet Sapunica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Tue Aug 01, 2023 4:03 pm
Pročitala sam još tri Agate.

Tajna dvorca Čimniz mi se nije dopala. Bazirana je na politici, tajnim organizacijama i sličnom. Priča se bavi nepostojećom državom Balkana, Hercoslovačkom, i tamošnjim političkim previranjima. Politika Balkana je dovoljno tragična (a nekad i tragikomična) i bez romana Neutral Bilo mi je svejedno ko će ispasti krivac, a jeste bio jedan jako interesantan preokret sa glavnim junakom.

Nulta tačka E ovaj mi je već genijalan. Počinje sa raspravom o tome da je ubistvo zapravo kraj priče  odnoso slučaja i da je produkt raznoraznih okolnosti i dešavanja koja su otpočela mnogo ranije. I upravo tako, priča kreće sa nekoliko različitih likova, različitih pozadina i životnih okolnosti koje ne možemo povezati jedan s drugim, a onda se svi oni sretnu u jednoj zanimljivoj kući i zanimljivom zalivu. Svi će na kraju biti povezani, a sve njihove životne okolnosti su uticale da slučaj bude takav kakav je bio. Interesantni likovi i njihovi međusobni odnosi, odličan preokret na kraju koji u jednom momentu jesam naslutila, malo mjesto, tipična Agatina atmosfera = najbolja priča sa načelnikom Batleom.

Ubiti je lako se dešava u jednom malom, turobnom selu u kojem je bilo nekoliko nepovezanih smrtnih slučajeva koji su pripisani nesrećama. Međutim, sluti se da su u pitanju serijska ubistva. Pogodila sam ko je ubica pred kraj knjige
Spoiler:

Priče sa Batleom bih ovako poređala:

1. Nulta tačka
2. Ubiti je lako
3. Tajna sedam satova
4. Tajna dvorca Čimniz


I sada sam zvanično pročitala sve objavljene Agatine priče i romane. Ostaje mi samo jedna kolekcija predstava, ali ne znam koliko će mi pozorišna djela biti zanimljiva na papiru. Vidjećemo.

Interesantno, i prvi i poslednji pročitan Agatin roman su sa načelnikom Batleom, ali krajnje neplanirano. Ubiti je lako kojeg sam čitala na kraju završava sa "sada počinjemo novi život" A za mene kreće ciklus repriza I love you Knjigu u šake  - Page 15 3689299699

____________
Knjigu u šake  - Page 15 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Fri Aug 04, 2023 6:09 pm
Priča se bavi nepostojećom državom Balkana, Hercoslovačkom

Haha, pa gde spoji Hercegovinu sa Slovačkom Knjigu u šake  - Page 15 2078043430 Zamišljam Slovake i Hercegovce pod istom kapom, ovi prvi bi izvršili kolektivni suicid.

Ubiti je lako se dešava u jednom malom, turobnom selu u kojem je bilo nekoliko nepovezanih smrtnih slučajeva koji su pripisani nesrećama. Međutim, sluti se da su u pitanju serijska ubistva.

Zvuči privlačno.

____________
Knjigu u šake  - Page 15 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Mon Aug 07, 2023 8:42 pm
Zamišljam Slovake i Hercegovce pod istom kapom, ovi prvi bi izvršili kolektivni suicid.

Nije bila u toku Knjigu u šake  - Page 15 1543461474 Istu zemlju pominje u jednoj od priča u Herkulovim zadacima.

Zvuči privlačno.

I meni je djelovala privlačnije od Nulte tačke ovako po sadržaju, pa sam je zato ostavila za kraj. Međutim, Nulta tačka mi se mnogo više dopala mada je i ova odlična. Najinteresantnije je što se svi ti nesretni slučajevi ne mogu dovesti u vezu jedan s drugim.

____________
Knjigu u šake  - Page 15 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Wed Sep 13, 2023 5:25 pm
Pročitala sam sve planirane romane sa Poarom + još neke knjige. Dakle...

Ubistvo na terenu za golf - Žao mi je što je nisam pročitala pre gledanja ekranizacije.

To kažem zbog hirurški precizno konstruisane pa postepeno dekonstruisane misterije. Misterija je u ovoj priči zaista slojevita, dosta informacija mora da se procesuira, ali se ne stiče utisak da ih je previše, niti da je previše zapetljano.

A da sam se prvo upoznala sa izvornim materijalom, još više bi mi se svidelo, jer onda ne bi izostao efekat iznenađenja. Ovako sam znala kakav će rasplet da bude.

No, složila bih se sa tobom Kristina u vezi epiloga Hejstingsovog ljubavnog života i situacije sa Belom. U knjizi mi je plotlajn sa sestrama bio bespotreban i nije imao nikakvu bitniju svrhu.

Rupa - Odlična knjiga, toliko da mi je upala među omiljene Poarove. Ok, meni je i film bio dobar, a radnja i atmosfera (i Henrijeta) su mi privukli pažnju da sam znala da moram pročitati izvorni materijal.

Prvo, opisi. Sve je tako umetnički deskriptivno. Detaljno, a prelepo. Sve - jesenji ambijent, energija koja vlada između likova, kao i sami likovi. Vidi se da se Agata potrudila da ih psihološki obradi, dotakne se i njihovih vrlina i mana, prikaže ih u različitim izdanjima kako bi se što bolje dočarala njihova ljudska nesavršenost.

Mislim, Džon nije bio samo obični kretenski švaler, Gerda nije bila samo obična glupača koju muž vara, Henrijeta nije bila samo obična nemoralna ljubavnica, Veronika nije bila samo obična površna glumica bez grama mozga...Niko od njih nije predstavljao stereotip. U tome je fazon.

Drugo, ovo jeste u jednu ruku misterija, ali mi je najviše tragična psihološka drama, što se oslikava kroz dijaloge. Od svih bih posebno izdvojila prvi Henrijetin razgovor sa Poarom, koji je savršeno prenesen na ekran. Ubistvo je jedna stvar, ali okolnosti pod koje ljudi sebe sami dovedu daju tragediji potpuno novu dimenziju.

Roman ću ponovo pročitati na jesen, uz adekvatne vremenske prilike.

Posle sahrane - Zadovoljna sam knjigom, kao i ekranizacijom. Vajb mi je totalno septembarski, ono kasno-letnji, što mi je omogućilo da dodatno uživam u priči.

Motiv gđice Gilkrist mi se ovde baš isticao tokom cele radnje, u smislu da je patnja za čajdžinicom bila nešto što nije mogla da sakrije. Tuga, seta, lamentiranje nad nečim za nju toliko neprocenjivim su isplivavali svaki put kada bi se dotakla te teme, premda je nastojala da zvuči što nonšalantnije.

Sve je proračunato uradila, svaki korak je brižljivo isplanirala, a onda se setim da joj je glavna motivacija bilo obezbeđivanje početnog kapitala za pokretanje malog biznisa i naježim se. Navikli smo da ubice motivišu basnoslovne sume novca, kojekakvi milioni i vredne nekretnine, a krupni zločini izvršeni radi nečega (finansijski) sitnog jesu izuzetak i retka pojava.

Ali, mislim da je kod gđice Gilkrist jednim delom pokretač bio i osećaj nepravde, osećaj da su imućni ljudi nezasluženo u povlašćenom položaju i da se tu verovatno ne bi ni nalazili da nemaju ime, novac i uticaj.

Odnosno, da se njihovi kapaciteti precenjuju samo zato što su bogati, dok se sposobnosti, talenti i ideje nižih slojeva potcenjuju zato što su...pa, niži slojevi.

Osim toga, Gilkristina čajdžinica je i propala iz razloga koji se ne mogu njoj pripisati u krivicu. Izgubila ju je u ratnim vremenima u kojima su, da se ne lažemo, privilegovani opstajali, pa i profitirali.

Btw, ne opravdavam ubicu. Samo uzimam u razmatranje faktore koji su doveli do zločina.

Gospođa Makginti je mrtva - Obožavanje! Atmosferno je gotovo identična adaptaciji i prisutna je ta diskretno uznemirujuća energija malog mesta nafilovanog i opterećenog tajnama.

Znala sam kako će se završiti, a opet sam je gutala kao da se prvi put susrećem sa radnjom i likovima. Ali moram da priznam da sam se potajno nadala da će knjiga dati odgovor na pitanje gde je sada Lili Gambol.

Svesna sam da je to sa ostalim misteriozno nestalim ženama iz članka u žutoj štampi zapravo red herring i da nije relevantno za centralnu misteriju (relevantna je bila samo Eva Kejn i njen potomak), al' eto...Bila bi fora da je to neka od žena koje žive u Brodhiniju Very Happy

Sastanak sa smrću - Iako pripremljena na drugačiji motiv ubistva u odnosu na onaj u filmu, nisam očekivala i druge promene u pogledu karakterizacije pojedinih likova i generalno drugi ton priče.

U adaptaciji je matora Bojntonka prikazana kao apsolutno nezaustavljivo umobolno zlo i samim tim su verovatnoće da to bude motiv za ubistvo bile velike.

U knjizi je dotična takođe sadista, ali umereniji, u reali češći tip sadiste, a pominjan je i njen kukavičluk i to da je jadna kad se susretne sa protivnikom opasnijim od sebe. Stoga mi je razumljivo da je i motiv prilagođen tome i da je ubijena zato što je naletela na tvrd orah kojim nije mogla da upravlja.

Uzimajući u obzir navedene promene, jasno mi je bilo da knjiga neće imati šekspirovski kraj kao film. Naprotiv, u izvornom materijalu smo dobili happy end za one koji su se napokon oslobodili Bojntonkine tiranije.

Meni su obe verzije dobre. Knjiška mi je vedrija, plus solidno obrađuje temu toksičnih porodičnih odnosa. Filmska mi je tragiko-poetično lepša.

I još od Agate Kristi:

The Pale Horse - Pročitala sam je u jednom dahu. Kakva priča! Unikatna je i razlikuje se od velike većine Agatinih romana po načinu na koji je radnja građena i sa jedinstveno neobjašnjivim zločinima i njihovim raspletom.

Prvo sam pomislila da bi moooožda moglo da ispadne nešto paranormalno, ali suštinski sam znala da su šanse za to male, te sam se fokusirala na realistična i logična objašnjenja.

Osobe sa sveštenikove liste su umrle prirodnom (iliti "prirodnom") smrću, dok je sam sveštenik usmrćen brzo i efikasno tj. klasično i eksplicitno ubistvo. I bilo mi je jasno zašto se njegova smrt razlikovala od drugih - bilo je hitno ubiti ga što pre.

Ali, zapitala sam se kako su ostale osobe umirale, kako je došlo do toga da se razbole. To nikako nisam kontala, premda mi je otrov kao oružje delovao kao najverovatnija opcija. Al' opet, kako su tačno žrtve trovane?

Stvaru su mi postajale jasnije nakon pojavljivanja gdina Bradleya i otkrivanja njegove uloge u "The Pale Horse" organizaciji, kojoj je pripadala i Thyrza Grey. To je, de facto, bila organizacija. Međutim, da li je na njenom čelu bio gdin Venables (kako je hintovano) ili ne?

Moja dilema se svodila na to da li je Venables lider organizacije i da li se pretvara da je invalid ne bi li skinuo sumnju sa sebe ili je Osborne taj koji je lagao optuživanjem Venablesa kako bi skinuo sumnju sa sebe.

A kada je pri kraju potvrđeno da su žrtve trovane talijumom, postala sam ubeđena da je Osborne mastermajnd, pogotovo što je apotekar i ima pristup raznim supstancama.

Istinski fantastična misterija koja te motiviše na razmišljanje i traganje za rešenjem + Halloween fazon atmosfera + Mark & Ginger duo + Ariadne Oliver I love you

The Listerdale Mystery - zbirka od 12 kratkih priča. Prokomentarisaću ukratko svaku od njih...

I The Listerdale Mystery - Slatka pričica koja uključuje i prerušavanje, ali je benigna i sa lepim završetkom. Da je "batler" u stvari "nestali" lord Listerdale se moglo naslutiti od njegovog prvog pojavljivanja, što nije umanjilo vrednost Listerdaleovog motiva za lažiranje sopstvenog nestanka.

II Philomel Cottage - Veoma me podseća na Hičkokove trilere, prava hičkokovska struktura radnje i zato mi je odlična. Žena koja oseća da nešto nije kako treba, muž čiji se stvarni identitet i prošlost otkrivaju, iznenađujući kraj...Jedna je od onih priča za koje bih volela da su napisane u formi romana. Psihološki bi bilo moćnije.

III The Girl in the Train - Očekivala sam više od lika Elizabeth i možda malo kompleksniju pozadinu stvari. Mlako mi je ispalo.

IV Sing a Song of Sixpence - Ok je misterija, mada ja preferiram da ubica bude neko ko se pojavljivao tokom radnje i sa čijom smo ličnošću bili upoznati.

V The Manhood of Edward Robinson - Dosadnjikavo, nije mi se svidelo ni tematski.

VI Accident - Interesantna priča o "nesrećnim smrtnim slučajevima" za koje se ispostavilo da su delo gđe Merrowdene. Neočekivan obrt na kraju je kada ubija Evansa, iako je hintovano da je njen aktuelni muž taj kojeg želi da ubije. Zaključak je da je pobila muškarce koji su hteli da je razdvoje od njene prave ljubavi - sadašnjeg muža. Kako romantično cat

VII Jane in Search of a Job - Sjajna pričica i uzbudljiva. Od onoga kada Jane nailazi na misteriozni oglas za posao u kojem su navedeni specifični uslovi za kandidatkinje, pa odlazi tamo, pa dobija posao, pa ta avantura u koju se uvalila...Zabavno skroz, plus plot twist.

VIII A Fruitful Sunday - Onako, nije loše, ali ne ostavlja bogznakakav utisak.

IX Mr Eastwood's Adventure - Odlično iskonstruisano sa sve piščevom blokadom u pisanju i elaborantnim planom prevaranata i kradljivaca, zahvaljujući čemu se piscu na kraju vratila inspiracija. U celini simpatično.

X The Golden Ball - Ovo dođe kao polu-komedija i svidelo mi se. George kome je naletela zlatna prilika za dobru ženidbu i čiji je test položio - o, da.

XI The Rajah's Emerald - Zanimljiva krađa smaragda, zanimljiv obrt i zanimljivo Jamesovo odbijanje da se u završnici pridruži svojoj površnoj devojci i njenim prijateljima, te se opredeljuje za odlazak na ručak na koji je pozvan iz duboke zahvalnosti.

XII Swan Song - I za ovu priču bih volela da je pisana kao roman. Nemam zamerki ni na šta, osim na broj strana, jer ovakva radnja po mom mišljenju zaslužuje da bude što razrađenija. Umetnički tonovi, skriveni identitet, dugo čekana osveta, intrigantni likovi...Da, definitivno je trebao biti roman umesto kratke forme.

Ostalo:

Oluja dolazi (Kristina Olson) - Švedska triler/misterija kojoj nemam šta zameriti. Predviđena je za tmurnije i kišovite dane i ja sam je u jednom takvom danu i pročitala.

Radnja nije revolucionarna, nije ništa do sada neviđeno (nestanak lokalne žene koja je imala svoje tajne i tako to), a nije ni naročito kompleksna, ali su svi njeni segmenti uredno spojeni u logičnu i nadasve intrigantno zanimljivu celinu.

Da li je rasplet predvidljiv? Delimično jeste, ali mi to u ovom slučaju stvarno nije smetalo.

Kažem, knjiga je dušu dala za tamne oblake i kišu i preporučujem je kao vid kvalitetno ispunjenog vremena kada isti naiđu.

Nikad nismo bile ovde (Andrea Barc) - Ovo preskočiti! Očajan triler sa okej premisom, koji je na početku obećavao. Ali, kako su stranice odmicale, tako je radnja bivala sve apsurdnija, jeftinija i gluplja. O raspletu da ne govorim. Idiotizam na kub.

Bukvalno mi na pamet padaju bar 3-4 smislenija i uverljivija pravca u kojima bi se događaji odvijali. I ne kapiram šta se postiglo time što je glavna negativna likuša (čiji je lik praktično od starta građen da bude opasni sociopata/posesivni narcis tip ličnosti) naposletku ispala "ne-mnogo-kriva-žrtva" i osoba koja u protagonistkinji budi lepa sećanja i nedostaje joj.

A tek ne kapiram šta se postiglo time što je u poslednjem poglavlju napravljen pokušaj otvorenog kraja, u kojem se kao insinuira da protagonistkinja nije puno bolja od (sad već) pokojne negativke, iako za to nije bilo ama baš nikakvih prethodnih hintova.

Meduzin pogled (Natali Hejns) - Mešavina istorijske fikcije i mitologije koja obrađuje mit o gorgoni Meduzi iz Meduzine perspektive...Makar je to trebala da bude. Imala sam veća očekivanja na osnovu opisa radnje, ali je realizacija razočaravajuća.

Meduza se pojavljuje u možda 20% knjige i daleko je od glavnog lika, od Perseja je napravljen tipični negativac bez ijednog kvaliteta, ostali likovi su takođe simplifikovani i površno napisani, mali milion distrakcija sa priče o Meduzi...Sve u svemu, protraćena prilika.

Hiljadu brodova (Natali Hejns) - Sličan žanr kao prethodna i od iste autorke, s tim da mi se ova više dopala. Obrađen je Trojanski rat sa ženskim likovima u fokusu, kako su Grkinje i Trojanke proživljavale posledice rata, gubitke i stradanja. Interesantno i čitljivo, ali i tragično.

____________
Knjigu u šake  - Page 15 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Wed Sep 27, 2023 11:24 am
No, složila bih se sa tobom Kristina u vezi epiloga Hejstingsovog ljubavnog života i situacije sa Belom. U knjizi mi je plotlajn sa sestrama bio bespotreban i nije imao nikakvu bitniju svrhu.

Da, i više mi se dopalo što je Bella pjevačica nego da su ostavili da je akrobatkinja. Hastings je romantik i više priliči da se zaljubio u pjevačicu Very Happy

Rupa - Odlična knjiga, toliko da mi je upala među omiljene Poarove.

Nisam to očekivala Very Happy Meni se jeste dopala mnogo više od filma upravo zbog opisa i to najviše zbog opisa Gerdinih unutrašnjih proživljavanja.

Motiv gđice Gilkrist mi se ovde baš isticao tokom cele radnje, u smislu da je patnja za čajdžinicom bila nešto što nije mogla da sakrije. Tuga, seta, lamentiranje nad nečim za nju toliko neprocenjivim su isplivavali svaki put kada bi se dotakla te teme, premda je nastojala da zvuči što nonšalantnije.

Upravo. Obično su motiv velika bogatstva i stotine hiljada funti utoliko je nju teže bilo otkriti. U pravu si da je knjiga idealna za jesenje vrijeme.

Gospođa Makginti je mrtva - Obožavanje! Atmosferno je gotovo identična adaptaciji i prisutna je ta diskretno uznemirujuća energija malog mesta nafilovanog i opterećenog tajnama.

Znala sam Very Happy

Prvo sam pomislila da bi moooožda moglo da ispadne nešto paranormalno, ali suštinski sam znala da su šanse za to male, te sam se fokusirala na realistična i logična objašnjenja.

I ja sam u početku to mislila međutim ona u romanima ne koristi te elemente, samo u nekim kratkim pričama u ranijoj fazi karijere. Možda bi ti se svidjela i Ubiti je lako, mada nije toliko kompleksna misterija, ali ima nekih sličnosti.

Što se tiče kratkih priča, osim ako nisu sa Poaroom vidim da su mi neke baš izvjetrile iz sjećanja što znači da ću uživati u reprizama Knjigu u šake  - Page 15 3687740950 Jane in Search of a Job se i meni dopala i Jane me podsjeća i na druge junakinje iz romana koje su upadale u avanture Knjigu u šake  - Page 15 610785387

Ja sam tokom ostatka ljeta pročitala 5 romana od Kobena (Odani, Stranac, Nedostaješ mi, Bježi, Poklapanje) i prezasitila sam se iako su odlični. Sada stajem sa tim žanrom. Interesantno, sa Agatom nikad nije dolazilo do prezasićenja koliko god knjiga u komadu pročitala Very Happy  Kad počne zime ponoviću Rodžera Akrojda. Ne znam zašto me asocira na zimu, jedino možda zbog toga što sam je dobila za rođendan u godini kada sam tek krenula da kupujem i skupljam djela Agata Kristi.

Pročitala sam još dva autobiografska romana:

Oprosti mi Nataša (Sergej Kurdakov) - autor opisuje odrastanje i mladost u komunističkoj Rusiji. Ovo je prvi put da čitam nečije lično iskustvo iz tog vremena i jako me je potreslo.
Sklonište (Kori ten Bum) - opisuje iskustvo holandske porodice tokom II svjetskog rata. Plakala sam čitajući je. Pomenuću jedan detalj, čovjeka Jevrejina koji je imao dva engleska buldoga i koga su i zvali Buldog jer je podsjećao na svoje pse. Kada je krenuo rat
Spoiler:
Ova knjiga se ne ispušta iz ruku i fascinantno je što Kori nije ni morala proći sve što je prošla.

____________
Knjigu u šake  - Page 15 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Wed Sep 27, 2023 5:55 pm
Možda bi ti se svidjela i Ubiti je lako, mada nije toliko kompleksna misterija, ali ima nekih sličnosti.

Stavljam je na listu.

Interesantno, sa Agatom nikad nije dolazilo do prezasićenja koliko god knjiga u komadu pročitala

Pa, Agata je Agata. Mislim da je fora u šarmu njenih dela.

Kad počne zime ponoviću Rodžera Akrojda. Ne znam zašto me asocira na zimu

Dala si mi ideju da romane sa Poarom razvrstam po godišnjim dobima, na osnovu vajba, atmosfere i ličnog utiska.

Prvo ću da pročitam Poaro romane koje do sada nisam čitala (Death in the Clouds, Cards on the Table, Hickory Dickory Dock, Dead Man's Folly i Curtain + repriza davno pročitane The Mystery of the Blue Train) i onda ću da ih 1.) rangiram od najdražeg do najmanje dragog, pa da ih 2.) razvrstam po godišnjim dobima  Knjigu u šake  - Page 15 1241635095

* The Big Four preskačem zbog drugačijeg koncepta.

____________
Knjigu u šake  - Page 15 GeMuxua
Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Fri Sep 29, 2023 9:42 am
Pa ti si pročitala skoro sve Poaroe Knjigu u šake  - Page 15 3687740950

The Big Four preskačem zbog drugačijeg koncepta.

Bolji je nego film, ali totalno odudara. Poaro mi je tu više super heroj nego detektiv posebno u zadnjim poglavljima.

Dala si mi ideju da romane sa Poarom razvrstam po godišnjim dobima, na osnovu vajba, atmosfere i ličnog utiska.

Jao, moram se i ja baciti na ovo Knjigu u šake  - Page 15 1161816250 Svi mi mogu biti ljetni, ali biće baš zanimljivo da ih rasporedim na 4 grupe Knjigu u šake  - Page 15 2315767614

____________
Knjigu u šake  - Page 15 Granho16
Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Sun Oct 01, 2023 1:54 pm
Pa ti si pročitala skoro sve Poaroe

Ti si me navukla flower

Krenula sam sa Murder is Easy.

____________
Knjigu u šake  - Page 15 GeMuxua

Kristina likes this post

Kristina
Kristina
Admin
Posts : 6040
Join date : 2017-09-15
Age : 33
Location : Laguna negra

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Thu Oct 12, 2023 11:30 am
Evo Poaroa po godišnjm dobima:

Zima:

The Murder of Roger Ackroyd  
Hercule Poirot's Christmas
Murder on the Orient Express
Dumb Witness
Cards on the Table
Curtain
The Big Four

Proljeće:

Five Little Pigs  
Death in the Clouds
Dead Man's Folly/ Hercule Poirot and greenshore folly
Sad Cypress
Elephants Can Remember
The Mystery of the Blue Train

Ljeto:

Evil Under the Sun
Peril at End House
Death on the Nile
The Mysterious Affair at Styles
Three Act Tragedy
The Murder on the Links
The Clocks
A.B.C. Murders 

Jesen:

Hallowe'en Party
Cat Among the Pigeons
Mrs McGinty's Dead
Hickory Dickory Dock
After the Funeral
Third Girl
One, Two, Buckle My Shoe
Taken at the Flood
The Hollow
Appointment with Death
Murder in Mesopotamia

Ovo nije bilo lako, ali je bilo zabavno. Oko nekih sam stvarno dugo dvoumila. Gotovo svaku od njih sam čitala i tokom ljeta, ali je bilo zadovoljstvo i ovako ih raspodjeliti. Dok sam to radila nisam imala u planu da radim rang listu svih romana jer je preteško, ali na kraju ipak uradih i to. Nisam ni znala ni prve kako da raspodjelim, svaka od prvih 6 može biti na prvom mjestu. Ove u sredini sam najteže rasporedila, pa sam išla za tim koje bih trenutno radije čitala. Da je opet pravim sigurno bi bila drugačija.

* Dead Man's Folly i Hercule Poirot and greenshore folly su dva različita djela, ali ova druga je zapravo skraćena, neobjavljena verzija prve, ista priča je u pitanju.

1. Murder on the Orient Express
2. Death on the Nile
3. The Murder of Roger Ackroyd  
4. Lord Edgware Die
5. A.B.C. Murders
6. Evil Under the Sun
7. Five Little Pigs
8. Sad Cypress
9. The Mysterious Affair at Styles
10. Cat Among the Pigeons

11. Peril at End House
12. Third Girl
13. One, Two, Buckle My Shoe
14. Dead Man's Folly/ Hercule Poirot and greenshore folly
15. The Murder on the Links
16. Three Act Tragedy
17. Dumb Witness
18. Hercule Poirot's Christmas
19. Elephants Can Remember
20. Mrs McGinty's Dead
21. Hallowe'en Party
22. After the Funeral
23. Death in the Clouds
24. The Clocks
25. Hickory Dickory Dock
26. The Hollow
27. Murder in Mesopotamia
28. Appointment with Death
29. The Mystery of the Blue Train
30. Cards on the Table
31. Taken at the Flood
32. Curtain
33. The Big Four

____________
Knjigu u šake  - Page 15 Granho16

Ana likes this post

Ana
Ana
Admin
Posts : 3206
Join date : 2017-09-14
Age : 32
Location : Casterly Rock

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Sat Oct 14, 2023 2:34 pm
Meni je još ostala Zavesa da je pročitam, što mi ne pada baš lako Neutral  I onda pravim ove liste.

Mislim da će nam se liste sa godišnjim dobima značajno razlikovati. Jesen možda i najmanje. Jedva čekam da ih napravim, pa da uporedimo  Knjigu u šake  - Page 15 3687740950

A jeste teško rasporediti ih. Ja već sada znam da ću se oko nekih dvoumiti, a možda i troumiti gde da ih stavim. Zaista su pojedini romani prilično neutralni u tom pogledu i tu će mi vrv biti dominantan lični osećaj i neke asocijacije.

Što se tiče rangiranja po omiljenosti, i tu će biti razlika, samo ne znam kolikih. Jedino znam da će određeni romani koji su tebi na dnu liste i meni biti na dnu liste. Slično važi i za ove na vrhu. No, videćemo  Very Happy

____________
Knjigu u šake  - Page 15 GeMuxua
Sponsored content

Knjigu u šake  - Page 15 Empty Re: Knjigu u šake

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum